Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Konferencja mundurowa

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 października 2008

29 września 2008 w Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej w Łodzi odbyła się konferencja podsumowująca fazę testów użytkowych prototypów nowych wzorów odzieży polowej Wojska Polskiego - propozycji munduru polowego wz.2008, koszulobluzy bojowej oraz kombinezonu i kurtki czołgisty.

Na konferencji w łodzkim Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej zrodziły się nowe koncepcje munduru polowego,...

Uczestnikami konferencji byli m.in. dowodzący Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych, którzy kierują przedsięwzięciem modernizacji, specjaliści z Wojskowego Ośrodka Badawczo-Wdrożeniowego Służby Mundurowej, oraz żołnierze z doświadczeniem z misji zagranicznych z oddziałów testujących nowości mundurowe, m.in. z 6 BDSz, 25 BKPow i 10 BKPanc, a także ze sztabów wybranych jednostek wojskowych. Nie zabrakło przedstawicieli przemysłu mundurowego. W charakterze ekspertów-doradców wystąpili zaproszeni dziennikarze prasy militarnej obeznani z tematyką żołnierskiego wyposażenia osobistego, reprezentujący m.in. RAPORT-wto.

Grono to dokładnie omówiło zebrane wnioski z eksploatacji próbnej prototypów munduru polowego i koszulobluzy. Dzięki temu sporządzono listę proponowane zmian, które mają służyć udoskonaleniu badanych nowych przedmiotów mundurowych. Je także od razu poddano gruntownej analizie. Ożywiona dyskusja objęła rozważania nad ogólną koncepcją nowych ubiorów i szczegółami, dotyczącymi zarówno konstrukcji, jak i kwestii surowców. Zaznaczyć należy, że decydując głos należał do obecnych na sali żołnierzy z doświadczeniem bojowym.

...koszulobluzy bojowej,...

Owocem konferencji są nowe propozycje wzorów munduru polowego, koszulobluzy oraz kombinezonu i kurtki czołgisty. Pojawią się w nich rozwiązania będące udoskonaleniem tych znanych z testowanych wariantów, ale również całkowicie nowe, które w znaczący sposób powinny przyczynić się do poprawy funkcjonalności nowych ubiorów. Przykładem takich nowinek, które można zdradzić, są kieszenie pionowe na rękawach zapinane na zamek błyskawiczny, pomysł, do którego przekonali się ostatnio np. Amerykanie, stosując go w bluzie Army Combat Shirt. Inną ciekawostką jest przeniesienie mocowania oznaki stopnia na środek bluzy w postaci naramiennika (choć w tym przypadku oczywiście trudno już o dosłowne rozumienie tego określenia). Całkowicie przekonstruowana, bo np. skrócona, będzie nowa kurtka czołgisty, a modyfikacje wprowadzone będą także do kombinezonu pancerniaków. Nowe ubiory, już w większej niż wcześniej ilości egzemplarzy, będą poddane testom i kolejnym fazom procesu wdrażania ich do wyposażenia.

...i ubioru czołgisty. Na zdjęciu kurtka czołgisty ma podwinięty dół do wysokości pokazującej, jak będzie skrócona jej nowa wersja


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.