Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

40-mm mikropocisk rakietowy Pike

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 października 2015

Raytheon ujawnił kierowany mikropocisk rakietowy Pike, dostosowany do wystrzeliwania z 40-mm granatnika podwieszanego.

PGM-ER Pike wystrzeliwany jest z granatnika przy użyciu ładunku miotającego w łusce, silnik rakietowy uruchamiany jest w odległości 3 m od wylotu lufy. Pocisk wykorzystuje półaktywny laserowy układ naprowadzania. Masa konstrukcji nie przekracza 770 g, a jej długość 425 mm

Przedstawiciele Raytheona poinformowali o dwóch udanych odpaleniach kierowanych pocisków PGM-ER Pike z lufy standardowego 40-mm granatnika jednostrzałowego. Strzelania realizowano w ramach testów obserwowanych przez przedstawicieli US Army w ośrodku laboratoryjnym przedsiębiorstwa Mile High Resources w Sierra Blanca w stanie Teksas. Obydwa pociski trafiły w wyznaczony cel, oddalony od miejsca strzału o ponad 2000 m, z rozrzutem 5 m.

Projekt mikropocisku rakietowego PGM-ER Pike Raytheon rozpoczął w 2012 na zlecenie przedstawicieli jednostek specjalnych szukających podobnego uzbrojenia. Komandosi chcieli wprowadzić do swojego arsenału niewielką broń, która przewyższałaby parametrami – zasięgiem i celnością – powszechnie wykorzystywane przez przeciwnika rakietowe granatnik przeciwpancerne, jak rgppanc-7 (RPG-7), a jednocześnie była znacznie lżejsza i tańsza od ppk Javelin. W opracowaniu PGM-ER Raytheon współpracuje z przedsiębiorstwem Nammo Talley, odpowiedzialnym za stworzenie głowicy i napędu pocisku.

Przedstawiciele USSOCOM chcieli, aby możliwe było wykorzystanie tej amunicji w używanych w amerykańskich siłach zbrojnych podwieszanych i samodzielnych granatnikach jednostrzałowych M320 i Mk 13 Mod 0 EGLM (do karabinków Mk 16 Mod 0 SCAR-L i Mk 17 Mod 0 SCAR-H) na dystans ponad sześć razy większy, niż typowy zasięg 40-mm granatu, wynoszący 350-400 m.

W praktyce oznacza to, że PGM-ER będzie można wystrzeliwać z dowolnej konstrukcji tego typu z lufą odchylaną w bok, pozwalającej na załadowanie do środka amunicji o dużej długości całkowitej. Niestety, nie będzie możliwe zastosowanie Pike w starszych modelach granatników, jak M203, z lufą przesuwaną do przodu, dostosowanych tylko do krótkiej amunicji.

Opracowanie pocisku Pike jest próbą wyposażenia spieszonych żołnierzy w niewielką pod względem masy i gabarytów broń precyzyjną, charakteryzującą się znacznie większym zasięgiem, niż typowe uzbrojenie piechoty. Co więcej, nie ma być to całkowicie osobny system, ale nowy rodzaj amunicji, uzupełniającej możliwości obecnie wykorzystywanych konstrukcji / Zdjęcia: Raytheon

Raytheon PGM-ER Pike to pocisk rakietowy wykorzystujący półaktywny laserowy układ naprowadzania, dostosowany do wystrzeliwania z standardowego granatnika jednostrzałowego do amunicji 40 mm x 46SR. Masa konstrukcji nie przekracza 770 g, a jej długość 425 mm. Pocisk przeznaczony jest do zwalczania stacjonarnych lub wolno poruszających się celów na średnim dystansie, powyżej 2 km.

Do naprowadzania Pike można wykorzystać dowolny laserowy podświetlacz celu, zaprogramowany wcześniej do właściwej częstotliwości działania lasera za pomocą dołączonego do zestawu programatora, łączącego się z urządzeniem przez port USB. Głowica naprowadzająca charakteryzuje się szerokim polem widzenia, także jest w stanie wykryć rozetę laserową (odbicie promienia od celu) po osiągnięciu najwyższego punktu trajektorii po wystrzeleniu.

Przy prowadzeniu ognia na większe dystanse, lufa granatnika musi być skierowana pod większym kątem do góry, na bliższe – pod mniejszym. Naprowadzanie na cel może realizować sam grenadier, przejmujący kierowanie pociskiem po wystrzeleniu z granatnika (przez pierwsze 15 sekund od wystrzelenia PGM-ER nie potrzebuje naprowadzania) lub też inny żołnierz, pełniący rolę obserwatora i celowniczego. Promień rażenia 270-g odłamkowej głowicy PGM-ER wynosi ok. 10 metrów.

Opracowanie pocisku Pike jest próbą wyposażenia spieszonych żołnierzy w niewielką pod względem masy i gabarytów broń precyzyjną, charakteryzującą się znacznie większym zasięgiem, niż typowe uzbrojenie piechoty. Co więcej, nie ma być to całkowicie osobny system, ale nowy rodzaj amunicji, uzupełniającej możliwości obecnie wykorzystywanych konstrukcji. Nie jest to pierwsza próba stworzenia podobnego rozwiązania dla piechoty, w 2012 bliskie ideowo rozwiązanie pokazali na targach zbrojeniowych Eurosatory Izraelczycy z Rafael Defense Systems (Eurosatory: Debiut Mini Spike, 2012-06-13).

Raytheon planuje dalszą współpracę z siłami zbrojnymi w rozwoju nowej broni. Przedsiębiorstwo chce przeprowadzić cykl strzelań, a także opracować nowe rodzaje zapalników – w tym zbliżeniowe, zwiększające skuteczność PGM-ER Pike. Jeżeli koncern uzyska kontrakt na prace badawczo-rozwojowe, to system może być wdrożony do produkcji w ciągu 1,5 roku.

Raytheon planuje też dostosowanie Pike do strzelania z wyrzutni mocowanych na małych pojazdach, niewielkich łodziach oraz bezpilotowych statkach latających. Ma to zapewnić przewagę dystansu i precyzji rażenia nie tylko nad uzbrojeniem indywidualnym piechoty, ale także 40-mm granatnikami maszynowymi wyposażonymi w programowalną amunicję i systemy kierowania ogniem, umożliwiające im trafienia na dystansie 1600 m.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.