Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa Papuga PAŻP

Lotnictwo cywilne, 16 października 2015

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odebrała nowy samolot pomiarowy, popularnie zwany Papugą. Jest to Beechcraft King Air 350.

King Air 350, czyli nowa Papuga PAŻP, ma pojawić się w Warszawie w listopadzie. Jego eksploatacja rozpocznie się na przełomie 2015/2016 / Zdjęcie: PAŻP

We wtorek w hangarze niemieckiego przedsiębiorstwa Aerodata AG w Brunszwiku odbyła się uroczysta prezentacja wytoczenia nowego samolotu pomiarowego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (popularnie zwanego Papugą),  Beechcraft King Air 350. Niebawem zastąpi on kończący swoją służbę jeden z samolotów L-410 Turbolet. W uroczystości wzięli udział: prezes PAŻP Magdalena Jaworska, dyrektor Biura Zarządzania Bezpieczeństwem Ruchu Lotniczego i Jakości Usług Hubert Adamczyk, przedstawiciele Aerodata AG i pracownicy PAŻP (Polka w zarządzie IFISA, 2015-09-04).

Fabrycznie nowy King Air 350 został poddany w Niemczech gruntownej modyfikacji do wersji kontrolno-pomiarowej. W samolocie zabudowano system kontroli z powietrza AD-AFIS-130 wraz z dodatkowym wyposażeniem i urządzeniami (anteny, dodatkowy monitor dla pilotów, przełączniki w kabinie załogi) współpracującymi z systemem kontroli z powietrza. Samolot przyleciał do Niemiec z zakładów producenta z Wichita w USA, w grudniu 2014. Po zakończeniu modyfikacji, wraz z zamontowanym systemem przeszedł już próby naziemne i w locie.

Nowa Papuga, wyposażona w nowoczesną aparaturę będzie wykonywała kontrole urządzeń i systemów nawigacyjnych, dozorowania, łączności lotniczej, systemów świetlnych, a także procedur lotu w polskiej przestrzeni powietrznej. King Air 350 ma pojawić się w Warszawie w listopadzie, a służbę rozpocznie na przełomie 2015/2016. Zakup i wyposażenie samolotu są współfinansowane ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.