Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dziewiętnaste zamówienie na M141

Wojska lądowe, 17 października 2015

Nammo Talley poinformowało o kolejnym zamówieniu na dostawy jednorazowych granatników M141 BDM (SMAW-D) dla US Army.

M141 BDM była od 2001 intensywnie wykorzystywana w walkach w Afganistanie, w pierwszej kolejności przez jednostki specjalne 75. pułku Rangers działające w grudniu 2001 w górach Bora Tora. W postaci złożonej ma długość 810 mm, przygotowanej do strzału 1400 mm. Masa SMAW-D to 7,1 kg / Zdjęcie: US Army

Zamówienie jest częścią wieloletniego kontraktu typu IDIQ o maksymalnej wartości 567 mln USD (2,14 mld zł). Dostawy 83,5-mm granatników M141 BDM (Bunker Defeat Munition), określanych też jako SMAW-D (Shoulder-launched Multipurpose Assault Weapon Disposable) mają zakończyć się w grudniu 2016. Konstrukcja ta została zamówiona w 1994, pierwotnym dostawą być McDonnell-Douglas (później Talley Defense Systems, a od 2006 Nammo Talley), a wprowadzona do służby w 1999.

M141 to rakietowy granatnik jednorazowego użytku z wielozadaniowym pociskiem burzącym, używanym głównie do niszczenia umocnień przeciwnika, choć mogącym być również stosowany do zwalczania lekko opancerzonych pojazdów. Wykorzystana w broni głowica, pochodząca od granatnika wielorazowego Mk 153 Mod 0 SMAW, wprowadzonego do uzbrojenia USMC w 1984, jest w stanie przebić 200 mm betonu, 300 mm ceglanej ściany i 2100 mm worków z piaskiem.

Zapalnik uderzeniowy M141 BDM został skonstruowany w taki sposób, aby reagował inaczej w zależności od celu, w który uderza. W przypadku trafienia w miękki materiał detonacja następuje ze zwłoką, co ma bardziej niszczące działanie. Gdy pocisk trafi w cel twardy, wybuch jest natychmiastowy.


Drukuj Góra