Autoryzacja

Resetuj hasło

Bonhomme mistrzem po raz trzeci

Lotnictwo cywilne, 19 października 2015

Brytyjczyk Paul Bonhomme po raz trzeci wygrał Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, ustanawiając nowy rekord.

Ostatni wyścig tegorocznych Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race rozegrano na torze w Las Vegas / Zdjęcie: Predrag Vuckovic, Red Bull Content Pool

Podczas finałowego przystanku, rozegranego w ubiegły weekend w Las Vegas, Brytyjczyk Paul Bonhomme po raz trzeci wygrał Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, tym samym ustanawiając nowy rekord. W klasyfikacji generalnej pokonał ostatecznie Australijczyka Matta Halla, który w ostatnim wyścigu sezonu zajął pierwsze miejsce (Bonhomme znów zwycięża, 2015-09-28).

Paul Bonhomme zdobył w niedzielę koronę mistrza Red Bull Air Race 2015. Do sukcesu wystarczyło mu 2. miejsce w emocjonującym finałowym wyścigu sezonu na torze Motor Speedway w Las Vegas, w którym triumfował jego największy rywal Matt Hall. Na 3. miejscu uplasował się Niemiec Matthias Dolderer, dla którego było to drugie podium w tym sezonie.

Mistrzostwo zdobyte w 10. sezonie rywalizacji jest już trzecim w karierze Bonhomme’a. Poprzednie tytuły brytyjski as przestworzy wywalczył w 2009 i 2010. Tuż przed finałowym wyścigiem Bonhomme zmagał się z problemami technicznymi, jednak ostatecznie uzbierał 76 punktów w klasyfikacji generalnej, wyprzedzając Halla o zaledwie 5 punktów. Pierwszą trójkę zamknął Austriak Hannes Arch z sumą 34 punktów na koncie.

To niesamowite, po prostu niesamowite – powiedział Bonhomme, który na 8 tegorocznych wyścigów wygrał 4 i 7 razy stawał na podium, łącznie zdobywając rekordowe 76 punktów w klasyfikacji generalnej. To, co się dzisiaj stało, naprawdę daleko odbiegało od moich wyobrażeń. Wydarzyło się mnóstwo rzeczy, których się nie spodziewałem. Jednak jako zespół pokonaliśmy wszelkie problemy i oto rezultat. Były to najtrudniejsze Mistrzostwa Świata, w jakich startowałem. Wymagały ciężkiej pracy – dodał świeżo upieczony mistrz świata.

Aby zdobyć koronę mistrza, Bonhomme musiał ukończyć rywalizację na co najmniej 6. miejscu. Napięcie wzrosło tuż przed rozpoczęciem pojedynku jeden na jednego w ramach Rundy 8, w którym miał zmierzyć się z Archem. Problemy techniczne z samolotem mogły kosztować go zwycięstwo.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył, po raz trzeci, Brytyjczyk Paul Bonhomme, ustanawiając nowy rekord. Drugie miejsce zajął Australijczyk Matt Hall, a trzecie Austriak Hannes Arch / Zdjęcie: Balazs Gardi, Red Bull Content Pool

W poprzednio rozegranej Rundzie 14 Bonhomme’a zaskoczyła nagła ulewa, która uszkodziła skrzydło i wyposażenie do pomiaru prędkości. Jednak zespół zdołał szybko naprawić usterkę i brytyjski pilot ponownie wzbił się w przestworza, aby pokonać Archa i awansować do finału, w którym uplasował się na drugim miejscu tuż za Hallem.

Warunki były szokujące – powiedział Hall, odnosząc się do deszczowych chmur, które zebrały się nad pustynią w okolicy Las Vegas Motor Speedway. Na Paulu ciążyła spora presja i zrobił to, co musiał – więc gratuluję. To był niesamowity rok­ – podkreślił Hall.

Węgier Peter Besenyei, ośmiokrotny zwycięzca i jeden z najlepszych pilotów w historii Red Bull Air Race, ogłosił koniec kariery w dyscyplinie, którą pomógł stworzyć w 2003. 59-letni Besenyei wywalczył tytuł mistrza w inauguracyjnym sezonie.

Wyniki Red Bull Air Race w Las Vegas: 1. Matt Hall, 2. Paul Bonhomme, 3. Matthias Dolderer, 4. Yoshihide Muroya, 5. Hannes Arch, 6. Michael Goulian, 7. Nicolas Ivanoff, 8. Martin Sonka, 9. Juan Velarde, 10. Nigel Lamb,  11. Pete McLeod, 12. Kirby Chambliss, 13. Peter Besenyei, 14. François Le Vot.

Ostateczna klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata 2015: 1. Bonhomme 76 punktów, 2. Hall (71), 3. Arch (34), 4. Sonka (29), 5. Dolderer (26), 6. Muroya (23), 7. Lamb (20), 8. McLeod (19), 9. Ivanoff (15), 10. Goulian (13),
11. Chambliss (9), 12. Besenyei (8), 13. Velarde (0), 14. Le Vot (0).