Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Moduł obsługowy dla Oriona

Astronautyka, 10 listopada 2015

Airbus Defence and Space dostarczył pierwszy próbny model modułu obsługowego statku kosmicznego Orion.

Model strukturalny modułu obsługowego statku kosmicznego Orion / Zdjęcie: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space dostarczył do centrum badawczego NASA Plum Brook w Sandusky w stanie Ohio pierwszy próbny model strukturalny (STA) modułu obsługowego statku kosmicznego Orion. Jego zadaniem będzie zapewnienie napędu, zasilanie energią i pomieszczenie centralnych elementów instalacji podtrzymywania życia  przyszłego załogowego statku kosmicznego NASA (Udany lot Oriona, 2014-12-06).

Po wstępnych badaniach statycznych konstrukcji, przeprowadzonych w zakładach Thales Alenia Space w Turynie, w centrum NASA odbędzie się seria badań dynamicznych, koniecznych do zbudowania latającego modelu modułu obsługowego Oriona. W trakcie prób zostaną zasymulowane obciążenia i naprężenia występujące podczas startu pojazdy kosmicznego. Wyniki badań posłużą też do określenia, czy wymagania strukturalne i masowe są zgodne z obliczeniami i czy moduł spełnia normy NASA dotyczące bezpieczeństwa załogi.

Europa po raz pierwszy zaangażowała się w dostarczenie krytycznych elementów przeznaczonych dla amerykańskiego statku przeznaczonego do eksploracji odległej przestrzeni kosmicznej w grudniu 2012. Wówczas NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) uzgodniły przeprowadzenie wspólnej certyfikacji europejskiego modułu obsługowego i nowego amerykańskiego statku kosmicznego Orion. Statek ten również został skonstruowany przez Airbus Defence and Space dla ESA, a jego przeznaczeniem było zaopatrywanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Planowane jest użycie Oriona do misji załogowych na Księżyc, asteroidy oraz do dalekich zakątków przestrzeni kosmicznej. Lockheed Martin Space Systems opracowuje i buduje dla NASA kapsułę kosmiczną dla co najmniej 4 astronautów.

Exploration Mission-1 będzie pierwszą zaplanowaną bezzałogową misją Oriona, w ramach której osiągnie on odległą orbitę wsteczną Księżyca, po czym powróci na Ziemię. Celem tej misji jest nie tylko dowiedzenie możliwości statku przed wysłaniem go w załogową misję, lecz także sprawdzenie nowych rakiet Space Launch System NASA. W 2020, w ramach Exploration Mission-2, planowane jest wystrzelenie Oriona w kosmos z astronautami na pokładzie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.