Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe pistolety niemieckiej policji

Przemysł zbrojeniowy, 12 listopada 2015

W ramach wymiany broni strzeleckiej, Heckler & Koch dostarczy nowe 9-mm pistolety samopowtarzalne SFP9 dla niemieckiej policji i innych służb w trzech krajach związkowych.

Heckler & Koch dostarczy w najbliższych latach blisko 30 tys. nowych 9-mm pistoletów samopowtarzalnych SFP9 dla funkcjonariuszy policji i innych służb w krajach graniczących z Polską / Zdjęcie: SVZ

Decyzję o wymianie 27 tys. pistoletów samopowtarzalnych do amunicji 9 mm x 19 podjęły trzy graniczące z Polską kraje związkowe Republiki Federalnej Niemiec: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Saksonia. Wszystkie zdecydowały się zastąpić dotychczas używane konstrukcje – P6 (SIG Sauer P225) i P7 (H&K P7M8 i P7M13) wprowadzone do produkcji w drugiej połowie lat 1970. – nowym modelem produkcji Heckler & Koch – bezkurkowym SFP9.

Jako pierwsza, w sierpniu 2015, na zakup zdecydowała się policja kraju Meklemburgia-Pomorze Przednie. Heckler & Koch zwyciężył w rywalizacji na dostawę 5,7 tys. pistoletów, oferując za nie 3,2 mln EUR (13,54 mln zł), co oznacza cenę jednostkową 560 EUR (2,3 tys. zł) za broń. Konstrukcja z Oberndorfu zastąpi ponad dwudziestoletnie P6 zakupione w latach 1991-1994, po zjednoczeniu Niemiec. Naprawa zużytej broni została wyceniona drożej, niż pozyskanie nowej. Całkowite przezbrojenie funkcjonariuszy ma nastąpić do 2021, a starsze konstrukcje zostaną zniszczone. Pierwsze 650 SFP9 ma zostać dostarczonych do policjantów służących w komendach przy granicy z Polską do końca 2015.

Pistolet H&K SFP9 zadebiutował w 2015. To powrót producenta z Oberndorfu do konstrukcji z bezkurkowym mechanizmem uderzeniowym po zaprzestaniu produkcji modelu P7 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

30 października zapadła decyzja o zakupie 8 tys. bezkurkowych modeli H&K SFP9 dla Brandenburgii. Czteroletni kontrakt obejmuje dostawy na poziomie 2 tys. pistoletów rocznie od lipca 2016 do grudnia 2020. Policja zamierza kupować SFP9 w kilku odmianach: SFP9-TR, SFP9-SF (dla jednostek specjalnych), skróconej SFP9SK, szkolne SFP-H i treningowe SFP-FX.

Na początku listopada ministerstwo spraw wewnętrznych Wolnego Kraju Saksonii zamówiło w Oberndorfie 10,8 tys. tych samych konstrukcji strzeleckich, dodatkowo zostaną też dokupione kabury i inne akcesoria do broni, w tym zestawy do jej czyszczenia. Pierwsze SFP9 mają trafić w ręce funkcjonariuszy do końca 2015. Najpierw otrzymają je instruktorzy i obsługi strzelnic. Dostawy pistoletów mają rozpocząć się w 2016 i potrwać do 2018. Saksończycy kupują nowe konstrukcje strzeleckie z 10-procentowym naddatkiem. Dzięki temu, w przypadku uszkodzenia broni, oddania jej do remontu czy napraw, funkcjonariusze będą mogli zastąpić swoje SFP9 identycznymi, bez potrzeby pozbawiania kogoś pistoletu niezbędnego na służbie.

4 listopada także Brandenburgia poinformowała o wyborze pistoletu H&K SFP9 jako nowej broni służbowej dla funkcjonariuszy.

Amerykańska odmiana SFP9 - pistolet nazwany VP9 - bardzo dobrze sprzedaje się w Stanach Zjednoczonych, H&K informuje, że w pierwszych trzech kwartałach 2015 dostarczono ich na tamtejszy rynek 100 tys. / Zdjęcie: H&K

Heckler & Koch jest największym dostawcą pistoletów do niemieckiej policji i innych służb federalnych. Obecnie używają one 165 tys. broni produkowanej w Oberndorfie. Pistolet SFP9 został zatwierdzony do użytku bez żadnych zastrzeżeń jako broń służbowa w październiku 2014. Zgodnie z tymi wymaganiami, określanymi jako Technische Richtlinie – stąd nazwa podstawowego modelu H&K SFP9-TR – które musi spełnić każda oferowana niemieckim służbom broń, minimalna siła nacisku na język spustowy musi być większa od 30 N (32 N w konstrukcji H&K), jego jałowa droga wynosić przynajmniej 10-15 mm (11 mm w modelu z Oberndorfu), reset – czyli odległość na jaką trzeba cofnąć spust po strzale, aby oddać kolejny – minimum 4 mm (5 mm w nowym pistolecie). Wszystko po to, aby konstrukcja strzelecka była jak najbardziej bezpieczna, a funkcjonariusz nie oddawał strzałów przypadkowych, a przemyślane. Ma to też wymusić strzelanie wolne i bardziej precyzyjne. Podobne, choć wcześniej sformułowane wymagania obejmują też używane przez polskich policjantów pistolety Walther P99AS wytwarzane od 2001 w ponad 50% wartości na podstawie porozumienia w Polsce przez Fabrykę Broni. Dla porównania wojskowy SFP9-SF ma siłę spustu 24 N, jałową drogę 6 mm i reset 3 mm.

SFP9 to samopowtarzalny pistolet do amunicji 9 mm x 19 ze szkieletem z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym lub RAL8000 (zielonobrązowym) z bezkurkowym mechanizmem uderzeniowym. Konstrukcja zadebiutowała w marcu 2015 na niemieckich targach IWA w Norymberdze. Broń jest ergonomiczna (ma 27 możliwości ustawienia bocznych paneli chwytu i grzbietu do ręki strzelca), dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych oraz pozbawiona zewnętrznych bezpieczników. Długość broni to 187 mm, szerokość 34 mm, a wysokość 137 mm. Długość linii celowniczej 162 mm, masa broni pustej 710 g.

Producent gwarantuje bezproblemowe działanie broni przy użyciu amunicji policyjnej: MEN PEP II (TR Polizeipatrone 2009), RUAG Action 4 (TR Polizeipatrone 2009), RUAG Action 5 (DM101), RUAG Green Range, MEN PTP; jak i wojskowej: pełnopłaszczowej DM51/DM41 (NATO AD60), pełnopłaszczowej z utwardzonym rdzeniem DM91 (NATO AD63) i poddźwiękowej RUAG/MEN Subsonic.

SFP9/VP9 to nowoczesne konstrukcje, pozbawione zewnętrznych bezpieczników nastawnych, dostosowane do strzelców prawo- i leworęcznych, o bardzo dużym zakresie dopasowania chwytu do dłoni strzelca / Zdjęcie: H&K

Oprócz pełnowymiarowych modelów SFP9-TR (Technische Richtlinie) i SFP9-SF (Special Forces) z 104-mm lufami, H&K produkuje też ich odmianę SFP9M (Maritim) z pokryciem antykorozyjnym dla służb wykorzystujących broń na morzu. Ponadto w ofercie jest też model SFP9SD (Schalldämpfer) z wydłużoną 120-mm lufą dostosowaną do mocowania tłumika dźwięku i jego odmiana SFP9SD-RD (Red-Dot) z mechanicznym celownikiem zastąpionym bazą dla miniaturowego celownika kolimatorowego. Zmniejszoną wersją broni jest SFP9SK (Subkompakt) z 86-mm lufą. Ponadto wytwarzane są wersje do najbardziej popularnej, niezabijającej amunicji barwiącej SFP-FX i SFP-UTM oraz marker SFP-CM. Do nauki bezpiecznego posługiwania się bronią służy model szkolny SFP-H (Handling). Broń sprzedawana jest też na rynku amerykańskim pod nazwą VP9 (różnicą jest dostosowanie do silniejszej energetycznie amunicji), do połowy 2015 dostarczono tam 100 tys. tych pistoletów.

Od 2006 Heckler & Koch dostarcza do służb w Niemczech i poza granicami pistolet z kurkowym mechanizmem uderzeniowym P30. W policji i innych formacjach jest używanych 70 tys. tych konstrukcji. P30 jest także w uzbrojeniu oddziału Kommando Spezialkräfte (KSK) i pododdziałów ochrony bardzo ważnych osób (Personenschutzkräfte) niemieckiej żandarmerii wojskowej (Feldjäger).

Stąd przy tworzeniu SFP9 producent zdecydował się na zastosowanie identycznych 15-nabojowych magazynków w wersjach podstawowej (P30/SFP9) i skróconej (P30SK/SFP9SK), jak też takich samych dźwigni ich zwalniania, ulokowanych po obu stronach osłony spustu. Dzięki temu funkcjonariusze będą mieli pełną wymienność zasobników z amunicją, jak też łatwiej im będzie przystosować się do nowej konstrukcji. Dodatkowo oferowane są magazynki 10 nabojowe o identycznych wymiarach, jak podstawowe oraz wydłużone 20-nabojowe.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.