Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie El Mellah

Marynarka wojenna, 13 listopada 2015

W stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbyło się wodowanie kadłuba budowanego dla marynarki wojennej Algierii żaglowca szkolnego El-Mellah.

Zaprojektowana przez znanego w świecie projektanta żaglowców inżyniera Zygmunta Chorenia fregata El-Mellah jest pierwszą jednostką żaglową w historii stoczni Remontowa Shipbuilding i zarazem, jak podano, tysięcznym zwodowanym w niej statkiem / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Żaglowiec zwodowano w ubiegłą sobotę. Nowa jednostka, oznaczona numerem 938, nosi nazwę El-Mellah (arab. Żeglarz). Jest to trójmasztowa fregata o długości całkowitej (z bukszprytem) 110 m, szerokości 14,5 m i wysokości bocznej 8,6 m.

Po ukończeniu El-Mellah będzie dysponować ożaglowaniem o powierzchni ok. 3 tys. m², co ma pozwolić na osiąganie pod żaglami prędkości ponad 17 w przy wietrze o prędkości 10,8-13,8 m/s (6° w skali Beauforta).

Fregata będzie służyła do szkolenia morskiego kadetów algierskiej wyższej szkoły morskiej, dla których na pokładzie przewidziano 120 miejsc, spośród 222 przygotowanych dla wszystkich członków załogi. Żaglowiec będzie także pełnić funkcje reprezentacyjne i uczestniczyć w międzynarodowych regatach. Przekazanie gotowej fregaty odbiorcy zaplanowano na koniec 2016.

Na podstawie informacji Przemysława Gurgurewicza


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.