Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Daleka próba Siniewy

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 października 2008

Atomowy okręt podwodny Tuła wystrzelił dziś z Morza Barentsa rakietę balistyczną Sieniewa. Rakieta pokonała aż 11547 km, trafiając w wody Pacyfiku.

Zwykle próby prowadzone z Morza Barentsa polegają na trafieniu w cel na poligonie Kura na Kamczatce. Tym razem - po raz pierwszy w historii rosyjskiego WMF (Wojenno-morskowo fłota) - wystrzelona spod wody Siniewa poleciała aż na Pacyfik, w rejon zablokowany dla normalnego ruchu morskiego. Testowano w ten sposób maksymalny zasięg rakiety i gotowość strategicznych sił morskich do wykonywania zadań bojowych.

Siniewa, zależnie od wersji, może przenosić od 4 do 10 indywidualnie naprowadzanych głowic atomowych o mocy do 100 kT. Może też atakować głowicą konwencjonalną o masie ok. 2 ton i ekwiwalencie 50 ton trotylu. Jej nominalny zasięg wynosi 8300 km, a dokładność trafienia ok. 500 m.

Próbę zrealizowano w ramach ćwiczeń taktycznych Dwina. Te zaś są częścią strategicznych ćwiczeń dowódczo-sztabowych Stabilnost-2008., obserwowanych dziś przez prezydenta FR Dmitrija Miedwiediewa. W czasie próby Siniewy przebywał on na krążowniku lotniskowcowym Admirał Kuzniecow.

W ćwiczeniach Dwina bierze udział 5 tys. żołnierzy, w tym tysiąc na krążowniku Kuzniecow. Użyty sprzęt to m.in. 8 okrętów nawodnych, 5 podwodnych różnych klas, 11 samolotów Floty Północnej (Tu-142, Ił-38) i samoloty (Su-33 i Su-25) oraz śmigłowce (Ka-27 i Mi-8) bazujące na Kuzniecowie, oraz ok. 10 samolotów WWS (Tu-95MS Dalnoj Awiacji oraz MiG-31, A-50 i An-12). Tu-95MS, przebywające w powietrzu po 11 godzin, wspierane przez MiGi-31 i A-50, wystrzeliwały pociski samosterujące z obszarów za Kręgiem Polarnym.

Miedwiediew zapowiedział przy okazji ćwiczeń rozpoczęcie budowy kolejnych krążowników lotniskowcowych z napędem atomowym. Do budowy pierwszego z nich Rosja ma przystąpić w ciągu 2 lat. Jego wodowanie, według prezydenta Miedwiediewa, miałoby nastąpić w 2013-2015. Biorąc pod uwagę fatalny stan rosyjskich stoczni i bardzo niski poziom finansowania modernizacji sił zbrojnych, jest to mało prawdopodobne. Na razie nie wiadomo nawet, gdzie nowe okręty mogłyby być zbudowane.

Według dowódcy WMF, adm. Władimira Wysockiego, docelowo Rosja zamierza utworzyć 5-6 grup lotniskowcowych we Flocie Północnej i Oceanu Spokojnego. Adm. Wysocki twierdzi, że budowa pierwszego okrętu przenoszącego samoloty bojowe rozpocznie się w 2012. Będą to okręty zupełnie nowego typu, przystosowane do współpracy z systemami kosmicznymi. Prace badawczo-projektowe nad pierwszą jednostką już trwają.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.