Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Turcja zrezygnowała z HQ-9

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 16 listopada 2015

Władze w Ankarze zrezygnowały z kupna chińskiego systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu HQ-9. Turcja ma skupić się na rozwoju własnych zestawów obrony powietrznej.

Pod 2 latach bezskutecznych negocjacji Turcja zrezygnowała z kupna chińskich HQ-9 (FD-2000). Władze w Ankarze postanowiły powrócić do zarzuconego przed laty pomysłu samodzielnego opracowania systemów przeciwlotniczych, odpowiadających wymogom rodzimych sił zbrojnych / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Według źródeł, na które powołują się agencje Reuters i Agence France-Presse, gabinet premiera Turcji zdecydował się wstrzymać 2-letnie negocjacje z chińskim CPMIEC (China Precision Machinery Export-Import Corp., ChRL o kontrakcie na HQ-9 dla Turcji, 2015-03-21). Producent z Państwa Środka bezskutecznie oferował Turkom kupno zestawów przeciwlotniczych dalekiego zasięgu HQ-9 (FD-2000, kopia rosyjskiego S-300).

Decyzja gabinetu Ahmeta Davutoğlu tłumaczona jest trudnościami, jakie napotkano w trakcie trwających 2 lata negocjacji. Główną osią niezgody między stronami był zakres i zasady realizacji transferu technologii, który w zamyśle Ankary miał pozwolić Turkom na uruchomienie lokalnej produkcji zestawów przeciwlotniczych w przyszłości.

Jesienią 2013 Ankara ogłosiła chińskie CPMIEC zwycięzcą przetargu na dostawę nowych zestawów przeciwlotniczych o wartości ok. 3,4 mld USD (13,4 mld zł, Chińskie systemy OP dla Turcji, 2013-09-27). Konkurs przeprowadzono w ramach zapoczątkowanego w 2007 programu T-LORAMIDS (Turkish Long Range Air and Missile Defense System), którego założeniem jest zakup systemów obrony powietrznej mających zapewnić ochronę najważniejszych obiektów w kraju przed atakami lotniczymi lub rakietowymi.

Wybór oferty CPMIEC, z którą m.in. konkurował amerykański Raytheon i francusko-włoskie konsorcjum Eurosam, wzbudził spore kontrowersje wśród natowskich partnerów Turcji (USA nie sfinansują zakupu FD-2000, 2013-12-16; Turcja na cenzurowanym za wybór FD-2000, 2013-10-10). W ocenie sojuszników kupno HQ-9 wiązało się koniecznością udostępnienia ChRL informacji dotyczących zastosowań w dziedzinie obrony powietrznej stosowanych przez innych członków NATO.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.