Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa Ecureuila w Nowej Zelandii

Lotnictwo cywilne, 21 listopada 2015

Na lodowcu w Nowej Zelandii rozbił się śmigłowiec Eurocopter Ecureuil. 7 osób znajdujących się na jego pokładzie zginęło.

Szczątki śmigłowca znaleziono na wysokości 750 m / Zdjęcie: NZ Police

Dzisiaj przed południem na zachodzie Wyspy Południowej, wchodzącej w skład Nowej Zelandii śmigłowiec Eurocopter Ecureuil wykonywał lot turystyczny w rejonie popularnego Fox Glacier. Na jego pokładzie znajdował się pilot i 6 pasażerów. Lot odbywał się w mglistej i deszczowej pogodzie.

Ok. 10:55 śmigłowiec zderzył się z lodowcem. W akcji poszukiwawczo-ratowniczej uczestniczyły 4 śmigłowce z New Zealand Rescue Co-Ordination Centre (dwa z Christchurch, po jednym z Greymouth i Fox Glacier). Członkowie grupy znaleźli wrak na szczycie Fox Glacier. Szybko okazało się, że nikt nie przeżył katastrofy.

Policja nie podała danych ofiar katastrofy do publicznej wiadomości. Nieoficjalnie wiadomo, że jest wśród nich 2 Australijczyków i 4 Brytyjczyków. Pilotem był 28-letni Mitch Gameren, doświadczony pilot z nalotem równym 3 tys. godzin.

Wywiezienie szczątków ofiar i śmigłowca może potrwać dość długo ze względu na fatalna pogodę i konfigurację terenu. Fragmenty wraku są rozrzucone na dużej przestrzeni, a jego główna część jest zaklinowana między dużymi blokami lodowca. Kierujący akcją ratowniczą oceniają, że odbywa się ona w bardzo niebezpiecznych warunkach.

Rozbity śmigłowiec to Eurocopter AS350B2 Ecureuil. Należał do Alpine Adventures. Specjalizuje się ona w lotach widokowych nad lodowcami z wykorzystaniem (przed katastrofą) 11 śmigłowców. Stacjonują one w Fox Glacier, Franz Josef i Lake Tekapo.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.