Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ScanEagle dla Afganistanu

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 listopada 2015

USA sprzedadzą Afganistanowi bezzałogowe statki latające Boeing Insitu ScanEagle.

Afgańskie siły zbrojne nabędą 65 bsl Being Insitu SeanEagle / Zdjęcie: USMC

Należąca do Boeinga spółka Insitu dostarczy afgańskim siłom zbrojnym 65 bezzałogowych statków latających ScanEagle wraz z wyposażeniem dodatkowym, w tym pakietem części zamiennych, dokumentacją techniczną i zestawami do szkolenia operatorów. Wartość zatwierdzonej przez rząd USA transakcji wyniesie ok. 71 mln USD (285,8 mln zł).

Dostawy zakontraktowanego uzbrojenia zostaną zrealizowane do czerwca 2018. Prace związane z wytworzeniem i testowaniem nowych afgańskich bezzałogowców będą prowadzone na terenie USA. Z kolei szkolenie operatorów bsl zostanie zorganizowane bezpośrednio w kraju użytkownika, co ułatwi i przyspieszy rozpoczęcie eksploatacji ScanEagle.

Kupno bsl ScanEagle ma podnieść potencjał operacyjny afgańskich sił zbrojnych, które nie radzą sobie z ustabilizowaniem sytuacji w kraju po tym, gdy pod koniec 2014 z Afganistanu wycofano większość zachodnich kontyngentów wojskowych (Wypadek afgańskiego Mi-17, 2015-11-25, Afgańczycy poddali się talibom, 2015-11-15). Na miejscu pozostały jedynie skromne siły wielonarodowe, służące w ramach misji Resolute Support. Wojska te nie angażują się jednak bezpośrednio w działania zbrojne i koncentrują się na szkoleniu i doradzaniu Afgańczykom (Afgańczycy poddali się talibom, 2015-11-15; Brytyjczycy zostają w Afganistanie, 2015-10-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.