Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjskie działko kosmiczne

Astronautyka, Przemysł zbrojeniowy, 28 listopada 2015

Rosyjskie media ujawniły wygląd działka przeznaczonego do uzbrajania statków kosmicznych R-23M Kartiecz. Testowano je na stacji Salut-3 w styczniu 1975.

W latach 1960., u początków podboju Kosmosu, przywódcy ZSRS zlecili konstruktorom zbudowani broni, która mogłaby posłużyć do samoobrony wojskowych satelitów załogowych. Do przetestowania uzbrojenia wytypowano stację kosmiczną Ałmaz. Postanowiono ją wyposażyć w specjalnie przebudowane działko lotnicze R-23M Kartiecz.

Kosmiczne działko skonstruowało biuro kierowane przez Aleksandra Nudelmana. Według różnych źródeł, miało ono szybkostrzelność od 950 do 5000 strz./min. Prędkość wylotowa 200-gramowych pocisków wynosiła 690 m/s, a zasięg 4 km.

Przez długie lata program budowy R-23M Kartiecz był utrzymywany w ścisłej tajemnicy. Dziś wiadomo, że działko zostało przetestowane 24 stycznia 1975 na pokładzie stacji Salut-3 (Ałmaz-2), na krótko przed opuszczeniem przez nią orbity. Celem był pusty zbiornik znajdujący się w odległości 1,5 km. Wcześniej zostały włączone silniki stacji, by zrównoważyć odrzut strzelającego działka i nakierować je na cel (do celowania trzeba było przemieszczać cały 20-tonowy obiekt). W czasie próby wystrzelono ok. 20 pocisków. Wkrótce po teście zarówno stacja, jak i uzbrojenie, spłonęły w górnych warstwach atmosfery.

Dopiero teraz w jednym z programów rosyjskiej telewizji pojawiło się nagranie pokazujące stanowisko testowe działka w warsztatach biura konstrukcyjnego Toczmasz. Działko, choć niewyraźnie, można było zobaczyć z różnych stron. Pozwoliło to grafikom z RussianSpaceWeb.com odtworzyć jego wygląd zewnętrzny. W efekcie w Internecie można zobaczyć trójwymiarowy model R-23M Kartiecz, nieznany publicznie przez ponad 40 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.