Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska broń dla amerykańskiej policji

Przemysł zbrojeniowy, 06 grudnia 2015

Policja w Arizonie jako pierwsza w Stanach zdecydowała się na zakup rosyjskich pistoletów Defenzia (Osa) PB-4-2, wykorzystujących m.in. amunicję niezabijającą.

Szeryf departamentu policji hrabstwa Pinal, Paul Babeu demonstrujący czterolufowy pistolet do amunicji obezwładniającej Defenzia PB-4-2. Pinal to jedno z 15 hrabstw Arizony, położone w południowo-wschodniej części stanu, niedaleko granicy z Meksykiem. Jest zamieszkane przez 400 tys. osób i ma powierzchnię 13,9 tys. km2 / Zdjęcie: KPHO/KTVK

Departamet Szeryfa Hrabstwa Pinal (odpowiednik polskiej komendy powiatowej, choć o większej autonomiczności, w hrabstwach/parafiach, na które dzielą się stany wchodzące w skład USA) jako pierwszy w Stanach Zjednoczonych zdecydował się na wprowadzenie rosyjskich 18,5-mm czterolufowych pistoletów Defenzia PB-4-2 do amunicji niezabijającej. Mają je otrzymać wszyscy funkcjonariusze, pierwsze konstrukcje trafią w ich ręce na początku 2016. 

Szeryf (komendant policji hrabstwa) Paul Babeu podczas pierwszej prezentacji nowej broni zwrócił też uwagę, w wielu przypadkach policjanci nie mają możliwości reakcji wobec agresywnych zachowań, polegających na przykład na obrzuceniu funkcjonariuszy kamieniami. Wprowadzenie nowej konstrukcji o zasięgu celnego rażenia 15-21 m ma uzupełnić gamę środków przymusu bezpośredniego, a jednocześnie ograniczyć użycie broni palnej. Tym uzasadniał też wysoki koszt zakupu pistoletu Defenzia PB-4-2, którego cena jednostkowa to 1,1 tys. USD (4,3 tys. zł), a zatem znacznie więcej, niż typowego pistoletu samopowtarzalnego.

Rodzina pistoletów Osa do amunicji specjalnej została zaprojektowana w latach 1997-1999 i jest dozwolona do sprzedaży w ręce cywilne obywateli Federacji Rosyjskiej. Broń produkują zakłady NII Prikladnoj Chimii / Zdjęcie: NIIPCh

Według szeryfa, wprowadzenie nowej konstrukcji ma też uspokoić opinię publiczną. Wielokrotnie kwestionowano bowiem zastosowanie broni palnej, wobec przemytników, handlarzy narkotyków, czy nielegalnych emigrantów. Stąd próba wprowadzenia rozwiązania pośredniego, stopniującego środki używane przez policjantów. Wykorzystanie broni z amunicją niezabijającą ma umożliwić obezwładnienie podejrzanych z mniejszym prawdopodobieństwem pozbawienia ich zdrowia i życia.

Demonstracja pistoletu PB-4-2 na strzelnicy policyjnej w Stanach Zjednoczonych / Zdjęcie: KPHO/KTVK

Defenzia PB-4-2 to marketingowa nazwa rosyjskich pistoletów do amunicji specjalnej Osa PB-4-2, produkowanych od 2004. To specyficzna konstrukcja wykonana z tworzywa sztucznego z blokiem czterech aluminiowych luf kalibru 18 mm. Pistolet jest łamany do ładowania i wyposażony w integralny laserowy wskaźnik celu, uruchamiany kciukiem. Masa PB-4-2 to 340 g, maksymalny zasięg celnego ognia do 30 m.

Spłonki nabojów w cienkich, aluminiowych łuskach są odpalane po naciśnięciu spustu elektrycznie, sekwencyjnie jedna lufa po drugiej. Do pistoletu może być używana cała gama amunicji 18 mm x 45 i 18 mm x 55: oświetlająca, sygnałowa, gazowa, hukowo-błyskowa i różne typy nabojów z gumowymi pociskami obezwładniającymi o energii kinetycznej 91 J. Według szeryfa Babeu, wrażenie po trafieniu takim pociskiem jest jak po uderzeniu kijem bejsbolowym.

Przekrój przez amunicję obezwładniającą 18 mm x 55 mm do pistoletu Defenzia PB-4-2

Broń nie jest kupowana w Stanach Zjednoczonych bezpośrednio z Rosji (Broń do samoobrony w Rosji, 2014-11-19), ale przez lokalnego przedstawiciela przedsiębiorstwo Defenzia, sprzedającego rosyjskie konstrukcje na terenie obu Ameryk. W ofercie są trzy modele broni: dwulufowy PB-2 do amunicji 18 mm x 45, czterolufowy PB-4-2 do naboju 18 mm x 55 oraz czterolufowy Compact do amunicji 15 mm x 40.

Osa w odmianie PB-4SP do naboju 18 mm x 60 została przyjęta do wyposażenia w 2004 przez rosyjskie służby mundurowe podległe MSW. Trafiła m.in. do oddziałów OMON, później także do milicji i żandarmerii wojskowej. Konstrukcja jest też m.in. używana w Niemczech (od 2013), Arabii Saudyjskiej, Czechach, Izraelu i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.