Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fundusze na JUICE

Astronautyka, 11 grudnia 2015

Airbus Defence and Space zawarł kontrakt na opracowanie i zbudowanie JUICE, kolejnej sondy ESA mającej poszukiwać życie w Układzie Słonecznym.

Europejska sonda JUICE zbada układ Jowisza, koncentrując się na jego lodowych księżycach / Rysunek: Airbus Defence and Space

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Airbus Defence and Space zawarły kontrakt o wartości 350 mln euro (1,52 mld zł) na opracowanie i zbudowanie statku kosmicznego o nazwie JUICE (JUpiter ICy moons Explorer –  Badacz Lodowych Księżyców Jowisza). Kontrakt został podpisany w Tuluzie w obecności Alvaro Gimeneza, Dyrektora ds. Nauki i Eksploracji Zrobotyzowanej w ESA, i Erica Bérangera, kierownika ds. Programów Kosmicznych w Airbus Defence and Space.

Sonda JUICE to pierwsza duża misja w ramach programu Cosmic Vision ESA, a datę jej rozpoczęcia przewidziano na 2022. Będzie to pierwsza europejska misja na Jowisza. Jej głównym zagadnieniem jest pojawianie się zdatnych do zamieszkania światów wokół gazowych gigantów.  JUICE zbada układ Jowisza, koncentrując się na jego lodowych księżycach, będących światami, na których mogą występować oceany – Europie, Ganimedesie i Kallisto. Misja poświęcona będzie poszukiwaniom możliwej do zamieszkania strefy w obrębie księżyców galileuszowych i eksploracji jako archetypu układu gazowego giganta.

Po wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną przy użyciu rakiety Ariane 5, sonda JUICE będzie podróżowała przez 7,5 roku korzystając w dużym stopniu z asysty grawitacyjnej (w celu zaoszczędzenia paliwa i energii) wokół Ziemi, Wenus i Marsa, zanim dotrze do układu Jowisza. Po wprowadzeniu na orbitę Jowisza, JUICE wykona kilka przelotów składających się na wędrówkę orbitalną, trwającą ponad 3,5 roku. Po jej zakończeniu zostanie wysłana na orbitę wokół Ganimedesa, stając się pierwszym statkiem kosmicznym, który wejdzie na orbitę wokół lodowego księżyca w zewnętrznej części Układu Słonecznego.

Na pokładzie sondy zostaną umieszczone specjalne kamery nawigacyjne, umożliwiające wykonanie lotów o złożonym profilu. JUICE będzie też wyposażona też 10 przyrządów pomiarowych: optyczny, submilimetrowy, magnetyczny, elektryczny, radar, wysokościomierz laserowy, wykrywacze plazmy i cząsteczek oraz przyrząd do przeprowadzenia eksperymentów radiowych. W celu uniknięcia wszelkich zakłóceń działania przyrządów badawczych, sondę cechować będzie bezprecedensowy poziom czystości magnetycznej.

Zasilanie sondy JUICE, której masa to 5,5 t, zapewni wielki generator solarny o powierzchni 97 m², największy, jaki kiedykolwiek zbudowano na potrzeby misji międzyplanetarnej. Zagwarantuje to, że statek kosmiczny będzie wytwarzał wystarczającą ilość energii nawet w środowisku Jowisza, gdzie dociera mniej promieniowania słonecznego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.