Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Premiera CZ S805

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 16 października 2008

Na odbywającej się w Pradze wystawie Future Soldier, Česká Zbrojowka Uherský Brod (CZUB) po raz pierwszy zaprezentowała publicznie dwie nowe konstrukcje strzeleckie: 5,56-mm karabinek automatyczny S805 i 9-mm pistolet maszynowy Skorpion EVO 3.

Nowy, 5,56-mm karabinek CZ S805 Standard. Broń ma być oferowana z lufami o trzech różnych długościach, pozwalającymi na stworzenie karabinka podstawowego (Standard), subkarabinka (Karabina) i karabinka maszynowego (Lekhy Kulomet)

Karabinek CZ S805 (S od słowa Special) jest rozwijany przez największego producenta uzbrojenia w Republice Czeskiej od przełomu 2005 i 2006. Pierwsze zdjęcia modelu nowej broni pojawiły się w listopadzie 2006, kiedy to ówczesny szef sztabu generalnego AČR, gen. Pavel Stefka, odwiedził Instytut badawczy broni i amunicji VTUVM Slavcin, jeden z ośrodków należących do grupy VOP-026 Sternberk. Czwarty prototyp, szczelnie przykryty kotarą, spod której wystawała jedynie stopka kolby, był pokazany - o ile można to tak nazwać - na wystawie IDET w Brnie. Na bratysławskim IDEB w maju 2008 po raz pierwszy zaprezentowano zdjęcia nowej konstrukcji, ujawniając jej nazwę i podając garść szczegółów, zaś na obecnej wystawie kurtyna w końcu poszła w górę i - jednocześnie - światło dzienne ujrzały karabinek S805 i pistolet maszynowy Skorpion EVO III. .

CZ S805 z mechanicznymi przyrządami celowniczymi mocowanymi na szynie montażowej Troy Industries, oraz kolimatorem i przystawką powiększającą Meopta

Karabinek CZ S805 działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, z krótkim ruchem tłoka gazowego. Nowa czeska broń będzie występowała w dwóch podstawowych wariantach zasilanych amunicją 5,56 mm x 45 NATO oraz rosyjskim nabojem 7,62 mm x 39. W ramach każdego wariantu karabinek będzie oferowany z lufami o trzech różnych długościach, pozwalającymi na stworzenie karabinka podstawowego (Standard), subkarabinka (Karabina) i karabinka maszynowego (Lekhy Kulomet).

CZ S805 ma wymienne gniazdo magazynka. Standardowo w wariancie do amunicji 5,56 mm x 45, broń zasilana ma być z opracowanych w Czechach przezroczystych, 30-nabojowych magazynków (wymiennych - co ciekawe - z magazynkami z niemieckiego karabinka G36), zaś po wymianie gniazda można w niej stosować magazynki od M16. W odmianie strzelającej nabojem 7,62 mm x 39 może być zasilana z magazynków od czeskiego karabinka vz.58 i od rosyjskiego AK/AKM.

Karabinek z samymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi i złożoną kolbą. Pas nośny jest również nowy i dostarczany przez jednego z czeskich producentów

Do tej pory powstały trzy modele S805 i siedem karabinków z serii prototypowej. Te ostatnie są intensywnie testowane przez AČR, ale decyzja o zastąpieniu przez nową konstrukcję wysłużonych vz.58 ma nastąpić nie wcześniej niż w 2009/2010. Rozwój broni jest ściśle powiązany z tworzeniem czeskiego żołnierza przyszłości, zaś obecnie zamówienia na CZ S805 szacowane są na około 10 tysięcy.

Nowy karabinek składa się z pięciu podstawowych zespołów: lufy, komory zamkowej, komory spustowej, gniazda magazynka i kolby. Lufa z komorą gazową (mającą występ do mocowania bagnetu) i połączoną z nią na stałe dolną szyną montażową jest elementem wymiennym, mocowanym do komory zamkowej za pomocą sześciu śrub (aby się do nich dostać, należy wpierw odkręcić boczne szyny montażowe). Pozwala to na szybką i samodzielną rekonfigurację broni w ciągu kilku minut nawet w warunkach polowych. Na grzbiecie monolitycznej komory zamkowej znajduje się długa, uniwersalna szyna montażowa. Po obu stronach przedniej części komory zamkowej znajdują się otwory wentylacyjne, zaś obok nich umieszczono okno dla dźwigni napinającej (może być umieszczana po prawej lub lewej stronie suwadła). Po prawej stronie komory znajduje się duże okno wyrzutowe łusek. CZ S805 nie ma stałych, mechanicznych przyrządów celowniczych. Komora spustowa z tworzywa sztucznego mieści mechanizm spustowo-uderzeniowy. Skrzydełko bezpiecznika połączonego z przełącznikiem rodzaju ognia umieszczono po obu stronach komory zamkowej i jest wygodnie obsługiwane za pomocą kciuka. Przełącznik jest czteropołożeniowy, w pierwszym położeniu (skrzydełko równolegle do osi lufy) broń jest zabezpieczona, kolejne położenia (przestawiane w dół, zgodnie z ruchem kciuka) pozwalają na prowadzenie ognia pojedynczego, dwustrzałową serię i ogień ciągły. Zatrzask magazynka wzorowany jest na zastosowanym w G36. Kolba o regulowanej długości (trzypołożeniowa) jest składana na prawą stronę. Z karabinka można prowadzić ogień z kolbą złożoną, niezależnie od położenia jej stopki.

Pierwszy ujawniony model 9-mm pistoletu maszynowego Skorpion EVO 3

Obok CZ S805 Standard na praskiej wystawie zaprezentowano 9-mm pistolet maszynowy Skorpion EVO 3. Broń działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego i ma komorę zamkową wykonaną z tworzywa sztucznego. Zasilana jest z 35-nabojowego magazynka pudełkowego, którego zatrzask umieszczono w osłonie spustu. Po prawej stronie komory zamkowej znajduje się przycisk zwalniający zespół ruchomy z tylnego położenia, w którym pozostaje on po wystrzeleniu całej amunicji. Broń wyposażona jest w czteropołożeniowy przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem pozwalający na prowadzenie ognia pojedynczego, 3-strzałową serię i ogień ciągły.

Do tej pory stworzonych zostało trzy modele nowego pistoletu maszynowego, z lufą długości około 150 mm. Prezentowany na wystawie Skorpion EVO 3 ma jeszcze starszy wzór kolby, nowy jest stworzony na wzór rozwiązania zastosowanego w karabinku S805.

Zbliżenie na komorę zamkową nowego Skorpiona. W przyszłości broń, poza amunicją 9 mm x 19, ma być dostosowana również do jednego z nowych nabojów pistoletowych (5,7 mm x 28 lub 4,6 mm x 30) / Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.