Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LPR odebrało nowe śmigłowce

Lotnictwo cywilne, 30 grudnia 2015

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odebrało 4 nowe śmigłowce Airbus Helicopters H135.

Nowe śmigłowce H135, jakie trafiły do floty LPR noszą znaki rejestracyjne SP-DXA, SP-DXB, SP-DXC i SP-DXD / Zdjęcie: SP ZOZ LPR

Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powiększyła się o 4 nowe śmigłowce Airbus Helicopters H135 (dawniej oznaczanych jako EC 135). Po zakończeniu odbioru technicznego w zakładach producenta w niemieckim Donauworth wiropłaty przebazowano w połowie grudnia do siedziby SP ZOZ LPR w Warszawie.

Airbus Helicopters przedstawił najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym (LPR poszukuje nowych śmigłowców , 2015-05-05). Umowę na zakup nowych śmigłowców podpisano 4 sierpnia br. Dotychczas LPR dysponowały 23 EC 135 P2+. Nowe wiropłaty dostarczono w wersji P3, charakteryzującej się lepszymi osiągami (Otyłość personelu LPR, 2015-10-24, Certyfikat EASA dla EC135 T3/P3, 2014-10-21). Od poprzedników odróżnia je brak płozy ogonowej i pionowych płyt brzegowych na końcach statecznika poziomego. W ośrodku szkolenia Airbus Helicopters przeszkolono 4 pilotów SP ZOZ LPR. Teraz oni przekażą swoją wiedzę kolegom w Polsce.

Zakup śmigłowców za ponad 114 mln zł został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, działanie 8.1: Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, priorytet VIII: Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe.

Decyzją Ministra Zdrowia nowe H135 będą skierowane do nowych baz HEMS w Gorzowie Wielkopolskim, Ostrowie Wielkopolskim, Opolu i Sokołowie Podlaskim. Rozpoczęcie dyżurów załóg w tych lokalizacjach planowane jest na połowę 2016.

Efektem realizacji projektu jest zwiększenie dostępności Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w wybranych rejonach Polski, które aktualnie nie są pokryte 60-km zasięgiem operacyjnym LPR. Pozwoli to na skrócenie czasu dotarcia do nagłego zdarzenia i rozszerzenie zasięgu działania lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.