Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy łotewski kamuflaż

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 01 stycznia 2016

Od stycznia 2016 łotewscy żołnierze otrzymają poprawione umundurowanie i oporządzenie KIAS w nowym kamuflażu MultiLATPAT i wcześniejszym wzorze LATPAT.

Do końca 2016 planowane jest wyprodukowanie 19.750 zestawów nowego umundurowania i wyposażenia KIAS w kamuflażach MultiLATPAT i LATPAT. Całość umowy to 3,16 mln euro (13,5 mln zł)

Pod koniec grudnia Łotysze zaprezentowali nowy wzór maskujący MultiLATPAT, który ma uzupełnić wprowadzony w 2007 pierwszy pikselowy kamuflaż LATPAT (jest to skrót od Latvian Pattern, łotewski wzór). Nowy model został opatentowany i jest zastrzeżony wyłącznie do użycia w łotewskich siłach zbrojnych, nie będzie sprzedawany komercyjnie.

Wraz z nowym wzorem maskującym, Łotwa zamierza wprowadzić zmodyfikowane mundury polowe, różniące się od wcześniejszych m.in. położeniem i kształtem kieszeni, czy innymi zapięciami. Zmiany zostały wprowadzone na podstawie doświadczeń uzyskanych podczas wykorzystania obecnych modeli, w tym również na misjach zagranicznych.

Pod koniec grudnia Łotysze zaprezentowali nowy wzór maskujący MultiLATPAT, który ma uzupełnić wprowadzony w 2007 pierwszy pikselowy kamuflaż LATPAT (na zdjęciu). Nowy model został opatentowany i jest zastrzeżony wyłącznie do użycia w łotewskich siłach zbrojnych, nie będzie sprzedawany komercyjnie

Nowe umundurowanie KIAS (Kaujas Individualas Aizsardzibas Sistemas) w kamuflażu MultiLATPAT nie zastąpi, a uzupełni dotychczas używane modele we wzorze LATPAT. Przedstawiciele armii łotewskiej podkreślają, że wybór odpowiedniego maskowania da żołnierzom lepszą możliwość dostosowania się do warunków działania w różnym terenie. Typowo LATPAT ma być używany zimą, na pustyni i w terenie zurbanizowanym, a MultiLATPAT latem i w warunkach leśnych.

Nowe umundurowanie będzie produkowane z trzech różnych typów materiału: standardowego, trudnotopliwego i ognioodpornego. Mundury z pierwszej tkaniny, najbardziej powszechne, trafią do większości żołnierzy. Dwa pozostałe przeznaczone są dla użytkowników z jednostek specjalnych i innych wyspecjalizowanych pododdziałów. Zastosowanie odmiennych tkanin zmniejsza o 26% szanse na poparzenie użytkownika.

MultiLATPAT to odmiana wcześniejszego kamuflażu LATPAT, z identyczną wielkością pikseli, ale przewagą kolorów brązowego (25%), zielonego (23%) i khaki (22%). Pozostałe zastosowane barwy to jasno- (15%) i ciemnoszary (15%) / Zdjęcia: SARGS

W styczniu 2016 pierwsi żołnierze otrzymają nowe umundurowanie KIAS, pełne zastąpienie dotychczas używanych modeli planowane jest do 2018. W pierwszej kolejności trafią do 4,7 tys. żołnierzy zawodowych regularnej armii i 3,2 tys. profesjonalistów z 10,6-tysięcznej gwardii narodowej Zemessardze. Mundury dostarczy ryskie przedsiębiorstwo SRC Brasa (jeden z trzech zakładów mieści się w więzieniu). Wraz z mundurami (kilka kurtek, spodnie) będą dostarczane oporządzenie Bear II, kapelusze, pokrowce na hełmy, pałatki i inne wyposażenia. Będą też tworzone modele specjalne dla snajperów i zwiadowców. Elementem nowego zestawu jest indywidualna osłona balistyczna oraz plecak patrolowy i transportowy.

Do końca 2016 planowane jest wyprodukowanie 19.750 zestawów nowego umundurowania i wyposażenia, z czego 7.247 trafi do jednostek gwardii narodowej. Koszt jednego munduru to 160 euro (685 zł). Jest on o 30 euro (130 zł) wyższy od dotychczas zamawianych mundurów w kamuflażu LATPAT. Całość umowy to 3,16 mln euro (13,5 mln zł).

Prace nad nowym, pikselowym wzorem maskującym nazwanym MultiLATPAT rozpoczęły się w 2011 przy współpracy szwedzkiego przedsiębiorstwa Saab Baracuda i norweskiego NFM. To odmiana wcześniejszego kamuflażu LATPAT, z identyczną wielkością pikseli, ale przewagą kolorów brązowego (25%), zielonego (23%) i khaki (22%). Pozostałe zastosowane barwy to jasno- (15%) i ciemnoszary (15%). Prace badawcze obejmowały metody wyboru kolorów tła, jak też doświadczalne porównanie zastosowanego wzoru z terenem występującym na Łotwie, w Polsce, Szwecji, w Mali, Afganistanie, Izraelu i Malezji. W efekcie osiągnięto 70-80% poziom maskowania w każdym z tych terenów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.