Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Straty USA w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 07 stycznia 2016

Żołnierz amerykańskich wojsk specjalnych zginął w trakcie działań bojowych prowadzonych na południu Afganistanu.

Amerykański kontyngent wojskowy w Afganistanie poniósł pierwsze straty w 2016. Żołnierz wojsk specjalnych zginął w trakcie kilkugodzinnej wymiany ognia z talibami. Co najmniej 2 jego towarzyszy odniosło rany / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Amerykanin zginął we wtorek w zasadzce przygotowanej przez talibów. Połączony oddział amerykańskich i afgańskich wojsk specjalnych wdał się w kilkugodzinną wymianę ognia z islamistami. Walki toczyły się w pobliżu miasta Mardża, położonego na terenie południowej prowincji Helmand. W wyniku starcia rannych zostało kolejnych 2 amerykańskich żołnierzy, a także nieznana liczba towarzyszących im Afgańczyków.

Na pomoc osaczonym żołnierzom wysłano zespół sił szybkiego reagowania. Wojskowych przerzucono w rejon walk 2 śmigłowcami poszukiwawczo-ratowniczymi HH-60 Pavehawk. Po dotarciu na miejsce wiropłaty zostały ostrzelane przez talibów. Jeden z HH-60 odleciał z powrotem do bazy. Drugi, który w międzyczasie zdołał wylądować, został uszkodzony. Najprawdopodobniej pilot, próbując uniknąć nieprzyjacielskiego ognia, uderzył łopatami wirnika nośnego o jedną z pobliskich budowli.

W ciągu ostatnich tygodni amerykańskie wojska stacjonujące w Afganistanie w ramach misji Resolute Support poniosły duże straty. W grudniu zginęło 6 żołnierzy patrolujących okolice bazy wojskowej Bagram na wschodzie kraju (Kolejny atak w Afganistanie, 2015-12-22). W 2015 wzrosły też straty afgańskich sił bezpieczeństwa, na które spadł główny ciężar walk z bojówkarzami organizacji islamistycznych (USA krytycznie o sytuacji w Afganistanie, 2015-12-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra