Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany powtórny test rakiety New Shepard

Astronautyka, 24 stycznia 2016

Amerykańska kompania Blue Origin przeprowadziła kolejny test rakiety suborbitalnej wielokrotnego użytku New Shepard z ciśnieniową kapsułą do transportu pasażerów. Przeprowadzono go 22 stycznia na poligonie West Texas w Teksasie. Rakieta wystartowała pionowo i osiągnęła wysokość 101,7 km. Ta sama rakieta 23 listopada 2015 wykonała lot na wysokość 100,5 km i po 11 minutach powróciła na ziemię. Tym samym New Shepard stała się pierwszą rakietą kosmiczną wielokrotnego użytku.

Start rakiety New Shepard, 22.01.2015, West Texas / Zdjęcie: Blue Origin

Suborbitalny system New Shepard jest przeznaczony do wielokrotnego wynoszenia na wysokość ponad 100 km sześciu pasażerów w specjalnej, hermetycznej kapsule. Pierwszy test rakiety z kapsułą miał miejsce 29 kwietnia 2015. Rakieta startuje i ląduje pionowo. Kapsuła z pasażerami wraca na ziemię z wykorzystaniem spadochronów.

Właścicielem Blue Origin jest założyciel Amazon.com, multimiliarder Jeff Bezos (Zniszczenie New Shepard, 2011-09-05). Nazwa New Shepard nawiązuje do pierwszego amerykańskiego astronauty, Alana Sheparda. Blue Origin powstała w 2000.

Pionowe lądowanie stopnia nośnego rakiety New Shepard / Zdjęcie: Blue Origin

W obecnej wersji rakieta New Shepard wykorzystuje silnik BE-3 na ciekły materiał pędny. Do końca roku ma zostać przetestowany silnik BE-4 o większym ciągu. Bezos planuje, że przed 2020 zostanie przetestowana dwustopniowa rakieta, zdolna do wynoszenia obiektów załogowych na orbitę okołoziemską. Na podstawie umowy z NASA loty mają odbywać się z wyrzutni Complex 36 na Przylądku Canaveral.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.