Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Stulecie polskiego lotnictwa na XXI Balu Lotników

Lotnictwo cywilne, 08 lutego 2016

6 lutego 2016 powstał Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego. Do podpisania porozumienia kliku ważnych instytucji lotniczych doszło przed XXI Balem Lotników i Polskiej Obronności w Warszawie.

Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, Józef Zieliński - wiceprezes FL2, komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pilot dr hab. Jan Rajchel, prezes Fundacji Ludzi Lotnictwa (FL2) Witold Ostrowski, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Krzysztof Radwan, oraz zastępca redaktora naczelnego Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska Bartosz Głowacki ogłaszają powstanie Społecznego Komitetu i Rady Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego / Zdjęcie: Tadeusz Żamojta

Pod dokumentem podpisy złożyli: prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Krzysztof Radwan, komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pilot dr hab. Jan Rajchel, Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. pil. Ryszard Hać, prezes Fundacji Ludzi Lotnictwa (FL2) Witold Ostrowski oraz redaktor naczelny Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska Grzegorz Sobczak. To najstarsze w Polsce wydawane ciągle czasopismo objęło patronat medialny nad porozumieniem.

Intencją stron porozumienia jest objęcie tą inicjatywą najszerszych kręgów polskiego społeczeństwa oraz organizacji związanych z lotnictwem i propagowaniem historii państwa polskiego. Strony porozumienia będą organizować, promować i wspierać wszelkie przedsięwzięcia związane z obchodami Stulecia Lotnictwa Polskiego w roku 2018. Patronatu Porozumieniu udzielił Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik i szef Agencji Lotniczej Altair Tomasz Hypki – główni organizatorzy XXI Balu Lotników i Polskiej Obronności otwierają imprezę spod balonu na murawie Stadionu Legii Warszawa / Zdjęcie: Tadeusz Żamojta

Szefem Społecznego Komitetu Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego został Witold Ostrowski. W skład komitetu weszli także: znany historyk lotnictwa, Józef Zieliński, gen. dyw. rez. Sławomir Dygnatowski i Krzysztof Mroczkowski z krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Obecnie powstaje także Społeczna Rada Obchodów Stulecia Lotnictwa Polskiego. Zgodę na wejście w jej skład wyraziło już wielu ważnych ludzi polskiego lotnictwa, w tym Zygmunt Mogiła-Lisowski – syn jednego z pierwszych pilotów, którzy organizowali po I wojnie światowej polskie lotnictwo wojskowe, gen. Jan Rajchel, dr Roman Świtkiewicz z Politechniki Warszawskiej – znany konstruktor i technolog, wychowawca wielu polskich konstruktorów lotniczych, gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jak dotąd jedyny polski kosmonauta, Krzysztof Radwan, Tadeusz Cebulak – znakomity menedżer lotniczy, który przywrócił do życia Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego w Rzeszowie po kryzysie związanym z upadkiem PRL, i gen. Tytus Krawczyc – były dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej.

Powstanie Komitetu i Rady Ogłoszono podczas XXI Balu Lotników i Polskiej Obronności, który odbył się 6 lutego w salach bankietowych Stadionu Legii Warszawa. Na balu zostały wręczone wyróżnienia i nagrody dla najlepszych polskich sportowców lotniczych roku 2015 (Złota Dziesiątka Sportowców Lotniczych 2015, 2016-02-07). Był to rok nadzwyczajnych sukcesów w tej dziedzinie. Polscy sportowcy lotniczy zdobyli ponad 80 medali na różnego rodzaju mistrzostwach świata i Europy. Podczas balu najlepszym z nich ogłoszono Wojciecha Bógdała z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku – motoparalotniowego mistrza świata. Tuż za nim uplasowała się Ewa Prawicka-Linke z Leszczyńskiego Klubu Balonowego – mistrzyni Europy kobiet w baloniarstwie. Trzeci był Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego – wicemistrz świata w Samolotowym Lataniu Precyzyjnym. O tym jak silna była konkurencja może świadczyć to, że na podium nie zmieścił się najlepszy polski szybownik ostatnich lat, Sebastian Kawa z Aeroklubu Bielsko-Bialskiego – szybowcowy mistrz Europy w klasie 18-metrowej i szybowcowy mistrz Światowych Igrzysk Lotniczych. Kawa zajął dopiero czwarte miejsce.

Podczas Balu odbyła się aukcja charytatywna. Wśród uczestników udało się zebrać ponad 64 tys. zł. Oznacza to, że podczas dotychczasowych 15 aukcji, w latach 2002-2016 zebrano blisko 800 tys. zł. Otrzymali je znajdujący się w potrzebie żołnierze i lotnicy. W tym roku beneficjentami aukcji jest 3 żołnierzy wskazanych przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. Mirosława Różańskiego (Aukcja charytatywna, 2016-02-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.