Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Następcy belgijskich F-16

Lotnictwo wojskowe, 15 lutego 2016

W połowie roku rząd w Brukseli ma opublikować zapytanie ofertowe dotyczące nowych samolotów wielozadaniowych.

Proces wyboru następców belgijskich F-16 ma rozpocząć się w połowie br. / Zdjęcie: MO Belgii

Obecnie Luchtcomponent / Composante air (wojska lotnicze Belgii) mają na stanie 54 wielozadaniowe samoloty bojowe F-16A/B MLU. 2 lata temu rząd w Brukseli zażądał opracowania studium, które miałoby pomóc w wyborze ich następców. W grudniu 2015 minister obrony Steven Vandeput ogłosił, że Belgia zakupi 34 nowe samoloty wielozadaniowe (Mniej nowych samolotów dla Belgii, 2015-12-24). Ich koszt szacowany jest na 3,6 mld euro (ok. 16 mld zł). Nie wiadomo jednak, czy w kwocie tej uwzględniono nakłady na obsługę techniczną i wsparcie logistyczne.

Według najnowszych doniesień, w połowie br. opublikowane zostanie zapytanie ofertowe, co pozwoli na zawarcie kontraktu ze zwycięzcą do 2018, przed ewentualną zmianą rządu w wyniku wyborów, zaplanowanych na 2019.

Dostawy nowych samolotów mają rozpocząć się w 2023. Jako potencjalnych kandydatów wymienia się 5 statków powietrznych: Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale (Kolejne Rafale dla Egiptu, 2016-01-29), Eurofighter Typhoon (Próby Typhoona z P2Ea, 2016-01-22), Lockheed F-35 (Transatlantycki przelot F-35A, 2016-02-09) i Saab Gripen (7 konkurentów w programie HX , 2015-12-23, Fiasko czesko-słowackiej eskadry?, 2015-12-08). Według belgijskich polityków każdy z nich ma równe szanse na zwycięstwo.

Ze względu na udział Belgii w operacjach międzynarodowych konieczny będzie wybór samolotu przystosowanego do przenoszenia jak największej ilości typów uzbrojenia, m. in. bomb SDB II. Mówi się też o zapewnieniu zdolności do samodzielnego wsparcia logistycznego eksploatacji, przeglądów i napraw nowych samolotów wielozadaniowych Luchtcomponent / Composante air


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.