Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

EnforceTac2016: Minox ZP8 dla służb

Przemysł zbrojeniowy, 03 marca 2016

Na EnforceTac zadebiutował celownik Minox ZP8 1-8x24 przeznaczony do stosowania na karabinach samopowtarzalnych.

Celownik Minox ZP8 1-8x24 ma stosunkowo duży zakres powiększeń i dobrą głębię ostrości. Dzięki swoim parametrom może być wykorzystywana na broni o większych kalibrach na dystansach nawet do 500 m

Pomimo niepozornego wyglądu luneta Minoxa jest złożoną i dopracowaną konstrukcją. Tubus ZP8 z wzmocnionego aluminium ma średnicę 34 mm. To typowa wartość w modelach przeznaczonych dla resortów siłowych. Takie rozwiązanie umożliwia szeroki zakres regulacji średniego punktu trafienia w pionie (30 mrad) i poziomie (10 mrad w każda stronę). Zakres powiększeń pozwala na prowadzenie ognia na bliskich i średnich dystansach.

Stosunkowo niewielka 24-mm średnica obiektywu zapewnia dużą głębię ostrości co, wraz z brakiem błędu paralaksy na najmniejszych powiększeniach, pozwala na szybkie celowanie bez konieczności korekty nastaw. Cechą charakterystyczną dla tego typu konstrukcji jest szerokie pole widzenia. Przy powiększeniu 1x wynosi 37,5 m na 100 m, a przy maksymalnym 8x – 4,8 m. W porównaniu z konkurencją Minox ma stosunkowo duże powiększenie maksymalne. Producent zapewnia, iż wzmocniona konstrukcja wytrzyma eksploatację na broni dużego kalibru.

Bębny korekcyjne zostały wyskalowane w miliradianach. Jedno klikniecie przemieszcza średni punkt trafienia o 0,1 mrad. Bębny, podobnie jak pokrętło regulacji podświetlenia, mogą zostać zablokowane w celu uniknięcia przypadkowej zmiany nastaw / Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski

Soczewki ZP8 wykonane zostały z surówki szklanej wysokiej jakości, pokrytej własnymi powłokami Minoxa. Pozwalają uzyskać obraz o wysokiej rozdzielczości, nawet w trudnych warunkach, zwłaszcza o zmierzchu.

ZP8 ma dosyć skomplikowaną siatkę celowniczą. Krzyż w pierwszym planie optycznym pozwala na odkładanie poprawek przy dowolnych nastawach powiększenia. Znajdujący się w drugim planie optycznym centralny, podświetlany punkt służy do szybkiego celowania na krótkich dystansach. Jedynie bardzo precyzyjne wykonanie elementów optycznych umożliwia idealne zgranie obydwu planów z okiem strzelca. ZP8 jest oferowany z siatkami celowniczymi typu MR10+, MR10 i A8-D.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.