Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Latem rusza produkcja Dywizjonu 303

Lotnictwo wojskowe, 15 kwietnia 2016

W sierpniu 2016 ruszają zdjęcia do fabularnego filmu lotniczego Dywizjon 303, którego scenariusz, pisany przez ponad 5 lat przez 35 osób, oparto na kultowym bestsellerze Arkadego Fiedlera pod tym samym tytułem.

Animatorzy pomysłu sfilmowania sfabularyzowanych dziejów Dywizjonu Kościuszkowskiego: (od lewej) – Marek Fiedler, syn autora Dywizjonu 303, prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz producenci – Jacek Samojłowicz i Bogusław Job

To najważniejsza informacja pierwszej konferencji prasowej animatorów pomysłu ekranizacji fabularyzowanych dziejów Dywizjonu Kościuszkowskiego, która wczoraj miała miejsce w siedzibie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Obecna wersja scenariusza spotkała się z przychylnym przyjęciem historyków lotnictwa, entuzjastów dziejów polskich skrzydeł, a co najważniejsze z pełnym poparciem Marka Fiedlera – syna autora legendarnej książki – Dywizjon 303, pisanej na gorąco, podczas Bitwy o Anglię w 1940. Pełnego poparcia pomysłowi firmowanemu przez zespół Film Media i producentów – Jacka Samojłowicza (Wojna polsko-ruska, Tajemnica Westerplatte) i Bogusława Joba – udzieliły Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dyrektor tego pierwszego – prof. Zbigniew Wawer – znany specjalista historii II wojny światowej – jest przekonany, że nadszedł właściwy czas, aby globalnej społeczności za pomocą kultury masowej przypomnieć o znaczącym wkładzie polskich skrzydeł w zwycięstwo w przełomowej Bitwie o Anglię.

Na tej maszynie do pisania powstał w 1940 Dywizjon 303, obok – najwcześniejsze konspiracyjne wojenne wydania krajowe książki / Zdjęcia: Krzysztof Cedrowski

Zespół najstarszego polskiego magazynu lotniczego – Skrzydlata Polska – wydawanego przez AL Altair – jest merytorycznym partnerem medialnym projektu realizacji filmu Dywizjon 303.

Producenci informują, że reżyserem Dywizjonu 303 będzie Łukasz Falkowski, a obsada ma być międzynarodowa, kompletowana także przez partnerskie podmioty amerykańskie. Fabuła wykracza znacznie poza ramy 1940, ukazując okres, kiedy budowano system szkolenia polskich myśliwców, który tak doskonale sprawdził się m. in. podczas obrony Londynu latem i jesienią 1940. Jednym z bohaterów filmu będzie Jan Zumbach, pokazany zostanie także Arkady Fielder. A prócz oczywistych scen lotniczych obraz wzbogacą także wątki liryczne i konfliktowe.

Polski Instytut Sztuki Filmowej zdecydował się wesprzeć budżet filmu kwotą 2 mln zł. Już obecnie tworzone są projekty makiet kabin samolotów i zamawiane ich modele, z całą dbałością o detale. Są już zgody na zdjęcia w autentycznych kabinach myśliwców zachowanych w muzeach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.