Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wystartował Projekt DART

Lotnictwo cywilne, Strategia i polityka, 20 kwietnia 2016

W Instytucie Lotnictwa odbyło się spotkanie inaugurujące projekt DART.

Rozpoczynający się właśnie projekt będzie realizowany w ramach programu ARTES 20 IAP Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwszy etap przedsięwzięcia potrwa do stycznia 2017 / Zdjęcie: Wojciech Miksa, Instytut Lotnictwa

Inauguracja projektu DART (Direct AiR Transport) odbyła się 18 kwietnia w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Gościem honorowym konferencji był Norbert Hübner, przedstawiciel Europejskiej Agencji Satelitarnej (ESA).

Celem pierwszej fazy projektu DART jest analiza wykonalności wdrożenia Systemu Transportu Małymi Samolotami - opracowanego przez Instytut Lotnictwa - w oparciu o istniejącą infrastrukturę i zasoby Aeroklubu Polskiego. W przypadku pozytywnych wyników badań przewidywana jest faza pilotażowa, a następnie pełne wdrożenie rozwiązania.

Założeniem projektu jest zaoferowanie usługi transportu pasażerskiego na dystansie 300-1000 km, skierowanej do szerokiego grona klientów biznesowych. Realizacja tego celu będzie polegała na wykorzystaniu istniejących zasobów (lotniska, samoloty, piloci), a także wyposażeniu małych lotnisk (aeroklubowych) w dodatkowe nowoczesne technologie, w tym procedury podejściowe GNSS, wspierane przez zdalny AFIS i serwis pogodowy. Przedsięwzięcie zostanie wykonane m.in. poprzez powołanie certyfikowanego przewoźnika działającego w strukturze rozproszonej.

Zespół projektowy będzie składał się z: ITTI Sp. z o.o. (główny wykonawca), Instytutu Lotnictwa, Aeroklubu Polskiego i Mlabs.

Prace będą podejmowane przez ekspertów dysponujących doświadczeniem w obszarach związanych z projektem, przede wszystkim w dziedzinie kosmicznej i lotnictwa, a także ekspertów w zakresie tworzenia oprogramowania, gromadzenia i analizy wymagań użytkowników, badań rynku, tworzenia architektury systemów i opracowania modeli biznesowych. Posiadane przez ich kompetencje wynikają z pracy w różnych międzynarodowych projektach badawczo-rozwojowych, w tym projektach dla ESA, Europejskiej Agencji Obrony, NATO, ENISA i programów ramowych UE.

Na podstawie informacji Aeroklubu Polskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.