Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezentacja możliwości Warmate

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 kwietnia 2016

WB Electronics zaprezentowało publicznie możliwości bezzałogowego bojowego statku powietrznego – amunicji krążącej Warmate.

Warmate na wyrzutni pneumatycznej, gotowy do startu

Wczoraj na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przedstawiciele przedsiębiorstwa WB Electronics przeprowadzili pokaz możliwości bezzałogowego bojowego statku powietrznego – amunicji krążącej Warmate. W prezentacji wzięli udział przedstawiciele Sił Zbrojnych RP i mediów branżowych.

Po raz pierwszy producent ujawnił Warmate w trakcie MSPO w 2014 (Polskie uzbrojenie dla bsl, 2014-09-04). Jednak obecna konfiguracja bbsp znacznie odbiega od pierwowzoru. Jego maksymalna masa startowa to 5 kg, w tym wymienna głowica bojowa lub obserwacyjna o masie 1,2 kg. Rozpiętość to 1,4 m, a długość kadłuba – 1,1 m.

Wymienna głowica bojowa, opracowana przez WITU

W trakcie prezentacji dr inż. Wojciech Komorniczak, Dyrektor ds. Rozwoju Naukowego i Nowych Technologii WB Electronics poinformował, że obecnie dla Warmate dostępne są 2 głowice bojowe: odłamkowo-burząca i kumulacyjna, opracowane przez specjalistów z Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Na żądanie nabywcy może też być zabudowana głowica obserwacyjna z kamerą światła dziennego.

Napędzany silnikiem elektrycznym, poruszającym dwułopatowe śmigło pchające, Warmate może operować w promieniu 10 km (zasięg łącza radiowego), na wysokości 500 m nad powierzchnią terenu / 3000 m npm. Długotrwałość lotu wynosi 30 min, opcjonalnie można ją zwiększyć do 50 min. Warmate kierowany jest przez operatora za pomocą stacji naziemnej i terminala danych z trakerem antenowym.

Bbsp lądujący po zakończeniu zadania / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

W zależności od zastosowanej głowicy Warmate może być używany do obserwacji, wykrywania, rozpoznania i identyfikacji obiektów zainteresowania albo wykrywania i rażenia siły żywej przeciwnika lub lekko opancerzonego wyposażenia. W pierwszym przypadku bbsp może powrócić do bazy lub lądować w dowolnym miejscu, skąd zostanie podjęty przez operatora lub jednostki sojusznicze. Misja bojowa polega na zniszczeniu celu po ataku z lotu nurkowego, z prędkością ok. 150 km/h.

Jak poinformował dr inż. Komorniczak, producent zdobył już zamówienia na Warmate od sił zbrojnych 2 nieujawnionych krajów z Bliskiego Wschodu, dla potrzeb których realizowana jest produkcja seryjna. Latem odbędą się dla nich pokazy działania bbsp z głowicami bojowymi. Zainteresowanie zakupem Warmate wyraża kilkanaście innych państw, głównie arabskich. SZ RP na razie nie biorą pod uwagę pozyskania produktu WB Electronics.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze RAPORT-wto


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.