Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

20 ofiar awarii okrętu podwodnego

Marynarka wojenna, 08 listopada 2008

W wyniku awarii na rosyjskim okręcie podwodnym zginęło 20 ludzi. Prawdopodobnie to skutek niekontrolowanego zadziałania systemu przeciwpożarowego.

O awarii i jej skutkach poinformował pomocnik dowódcy WMF, kpt. Igor Dygało. Do awarii miało dojść w czasie prób okrętu podwodnego wchodzącego w skład Floty Oceanu Spokojnego. Chodzi prawdopodobnie o atomowy okręt podwodny K-152 Nerpa proj. 971 Szczuka-B. Jego próby fabryczne rozpoczęły się pod koniec października.

Do feralnego rejsu okręt wyszedł z bazy ZATO Bolszoj Kamień. Awaria nastąpiła 8 listopada ok. 20:30. Samoczynnie miała uruchomić się instalacja przeciwpożarowa, z której wyciekł feon.

Ludzie, którzy zginęli znajdowali się w dziobowych przedziałach okrętu. Zginęło 6 członków załogi i 14 pracowników Amurskiej stoczni remontowej. Z okrętu ewakuowano 22 rannych. Znaleźli się oni na okręcie ZOP Admiral Tribuc. W akcji ratowniczej bierze też udział jednostka ratownicza Sajany. Łącznie na pokładzie testowanego okrętu znajdowało się 208 osób, w tym 81 wojskowych.

Według kpt. Dygało, sam okręt jest w dobrym stanie technicznym, jego podstawowe systemy pracują prawidłowo, przedział siłowni atomowej funkcjonuje normalnie i nie ma zagrożenia radiolokacyjnego. Próby przerwano, a okręt skierowano do miejsca tymczasowego bazowania.

Stępkę pod OP Nerpa położono w 1991 w stoczni w Komsomolsku nad Amurem, ale intensywniejsze prace i wyposażanie jednostki rozpoczęto dopiero po 1999. Środki na dokończenie budowy pochodzą z Indii. Nerpa, pod nazwą Chakra, została wyleasingowana na 10 lat tamtejszej marynarce wojennej za ok. 650 mln USD (tej informacji nie potwierdzają oficjalne źródła rosyjskie). Po próbach fabrycznych okręt miał przechodzić próby zdawczo-odbiorcze.

Na rosyjskich atomowych okrętach podwodnych instalowane są obecnie dwa rodzaje instalacji przeciwpożarowych: powietrzno-pianowa i chemiczna. Pierwsza jest wykorzystywana do gaszenia lokalnych pożarów, a jej agregaty znajdują się w przedziałach na obu końcach okrętu. Drugą stosuje się w przypadku pożarów w całym przedziale. Jej instalacje są rozmieszczane we wszystkich przedziałach z wyjątkiem siłowni atomowej, która ma odrębny system przeciwpożarowy. Instalacja przeciwpożarowa może być sterowana zdalnie z punktu dowodzenia lub z poszczególnych przedziałów.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.