Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PD2016: M1240A1 w końcu u komandosów

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 03 czerwca 2016

Po 1,5 roku remontów, napraw i modyfikacji używane amerykańskie pojazdy minoodporne M1240A1 M-ATV UI trafiły w końcu w ręce żołnierzy polskich Wojsk Specjalnych.

Komandosi z JWA pochwalili się w Ostródzie przekazanymi w lutym 2015 pojazdami M1240A1 M-ATV UI. W końcu, po 1,5 roku prac remontowych i modernizacyjnych, trafiły w ręce żołnierzy wojsk specjalnych / Zdjęcie: Jarosław Lis

Obecni na targach Pro Defence w Ostródzie przedstawiciele Wojsk Specjalnych poinformowali o przekazaniu 45 pojazdów minoodpornych M1240A1 M-ATV IU (Mine-Resistant Ambush-Protected - All Terrain Vehicle Improved Underbody) w ręce komandosów. Z tego 39 wozów trafi do gliwickiej jednostki specjalnej JWA (Agat), a pozostałe 6 będzie wykorzystywanych do szkolenia w lublinieckiej JWK (Komandosów).

Same wozy zostały formalnie przekazane Polsce w lutym 2015, przez amerykańską DSCA (Defense Security Cooperation Agency) w ramach programu EDA (Excess Defence Articles), ale dopiero teraz zakończyły się niezbędne remonty, naprawy i modyfikacje, dostosowujące je do poruszania się po drogach publicznych (Używane M1240A1 dla Wojsk Specjalnych, 2015-02-25). W 2014 DSCA oceniła wartość 45 pojazdów na 7,76 mln USD (28,5 mln zł).

Podarowane przez Amerykanów M1240A1 (mające obecnie 6-7 lat i przejechane 900-8000 km) były wcześniej używane w Afganistanie. Przed przekazaniem przeszły na miejscu przegląd, ale nie poddano ich remontowi głównemu. Aby to zrekompensować USA przyznało Polsce grant w wysokości blisko 2 mln USD (7,9 mln zł) na ich naprawy i początkowe wsparcie eksploatacyjne. Obejmował on głównie dostawy części zamiennych od amerykańskich producentów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra