Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Magach 3 z Kubinki wrócił do Izraela

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 12 czerwca 2016

W czasie wizyty premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, 8 czerwca odbyła się uroczystość wymiany czołgów Magach 3 (magach to uderzenie tarana). Rosjanie oddali Izraelczykom czołg zdobyty przez Syrię w czasie pierwszej Wojny Libańskiej. W zamian otrzymali inny egzemplarz Magacha 3. Czołg zwrócony Tel Awiwowi poleciał do Izraela samolotem An-124 Rusłan z lotniska Wnukowo.

Magach 3, zdobyty w 1982 przez Syryjczyków, w muzeum w Kubince / Zdjęcie: topwar.ru

Oddany Izraelowi czołg ma dużą wartość sentymentalną dla rodzin żołnierzy, którzy zginęli lub zaginęli 11 czerwca 1982 w czasie bitwy pod Sultan Jakub. Poległo wówczas 18 Izraelczyków (5 z 362. batalionu, 3 z 363. batalionu, 10 z 880. dywizji), a 6 zaginęło bez wieści. Syryjczycy zdobyli wówczas 4 izraelskie czołgi, które przewieźli do Damaszku. Kilka dni później po jeden z Magachów 3 przyleciał sowiecki samolot transportowy.

Trzech żołnierzy izraelskich na zdobytym przez Syrię czołgu podczas parady w Damaszku, kilka dni po bitwie pod Sultan Jakub / Zdjęcie: International Coalition for Missing Israeli Soldiers

Zdobyczny czołg został wszechstronnie przebadany przez specjalistów sowieckich. Największe zainteresowanie wzbudził pancerz reaktywny typu Blazer. Izraelska maszyna została też użyta w testach poligonowych, m.in. strzelając do czołgów sowieckich, w tym podstawowego T-72. Wyniki prób były na tyle alarmujące, że postanowiono wzmocnić ich opancerzenie, szczególnie z przodu. Sowiecki odpowiednik Blazera, nad którym prace trwały już wcześniej, wszedł do uzbrojenia dopiero w 1985.

Po testach zdobyczny M48A3 Magach 3 trafił do niejawnej części muzeum broni w Kubince. Dopiero w 1996 udostępniono go wszystkim zwiedzającym. Okazało się wówczas, że czołg należał najprawdopodobniej do 382. batalionu 734. brygady pancernej Tzahalu. Rodziny zaginionych żołnierzy uznały, że mógł być to pojazd, w skład załogi którego wchodziło trzech z nich – Zvi Feldman, Yehuda Katz i Zachary Baumel (losy trzech pozostałych zaginionych ustalono w poprzednich latach). Władze w Tel Awiwie uznały, że nawet jeśli nie jest to prawda, czołg powinien wrócić do Izraela. Ostateczną zgodę na takie rozwiązanie wyraził prezydent FR Władimir Putin.

Wyładunek innego Magacha, który przyleciał z Izraela do Moskwy / Zdjęcie: modanews.tk

Pomimo różnic zdań na wiele tematów, FR i Izrael łączą dobre relacje poufne. Sam premier Netanjahu był w Moskwie już trzeci raz w ciągu 9 miesięcy. Wizyta odbyła się z okazji 25-lecia wznowienia relacji dyplomatycznym między oboma państwami. – Rodzicie zaginionych żołnierzy nie mają dziś miejsca, gdzie mogliby pomodlić się za dusze swoich zaginionych dzieci. A tak będzie przynajmniej czołg – powiedział o odzyskanym po latach pojeździe Netanjahu.

Magach to nazwa zmodernizowanych w Izraelu amerykańskich czołgów M48. 150 z nich wyposażono w pancerze reaktywne Blazer. W tej właśnie wersji wzięły one udział w pierwszej wojnie w Libanie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.