Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dostawa południowokoreańskich AW159

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 16 czerwca 2016

Republika Korei odebrała pierwszą partię śmigłowców morskich AW159 Wildcat.

Leonardo-Finmeccanica przekazał Republice Korei pierwszą partię śmigłowców morskich AW159. Dostawy kolejnych Wildcatów przewidziano na koniec br. Wiropłaty rozpoczną służbę w połowie 2017 / Zdjęcie: Leonardo-Finmeccanica

Południowokoreański urząd zakupów wojskowych (DAPA, Defense Acquisition Program Administration) odebrał pierwszą partię 4 śmigłowców morskich AW159 Wildcat. Wiropłaty przekazano Koreańczykom w poniedziałek. W najbliższych tygodniach Wildcaty poddane zostaną serii intensywnych prób w locie, które mają potwierdzić ich zdatność.

Pierwotnie zakładano, że pierwsza partia południowokoreańskich AW159 zostanie przekazana odbiorcy do końca 2015 (Południowokoreańskie AW159 do końca roku, 2015-10-26). Terminu nie dotrzymano ze względu na problemy powstałe w czasie prób fabrycznych (FAT, factory acceptance test). W trakcie testów wykryto m.in. defekt systemu automatycznego sterowania lotem. Usunięcie usterki wymagało kilku tygodni prac i pogłębionych prób w locie (Korea Płd. wstrzymała odbiór AW159, 2015-12-06).

Dostawy AW159 opóźniły się też ze względu na śledztwo prokuratorskie prowadzone w Republice Korei. W jego trakcie aresztowano grupę południowokoreańskich wojskowych, którzy mogli mieć wpływ na decyzję o zakupie Wildcatów. Podejrzewano, że marynarze celowo zawyżyli ocenę potencjału operacyjnego AW159, co zagwarantowało Leonardo-Finmeccanice wygraną w konkursie, w którym udział brał też amerykański Sikorsky (Lockheed Martin przejął Sikorsky Aircraft, 2015-11-06), oferujący kupno śmigłowców MH-60R.

Według południowokoreańskiej agencji Yonhap, powołującej się na źródła w resorcie obrony, ostatnia partia AW159 zostanie przekazana DAPA pod koniec br. Wildcaty mają rozpocząć służbę w połowie 2017. Śmigłowce będą operować m.in. z fregat rakietowych typu Incheon, budowanych w ramach programu FFX (Future Frigate eXperimental, Wodowanie FFX-II, 2016-06-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.