Dziś z lotniska Nashik indyjskiego przedsiębiorstwa HAL (Hindustan Aeronautics Limited) wystartował do pierwszego lotu z demonstratorem technologicznym pocisku hiperdźwiękowego BrahMos wielozadaniowy myśliwiec Su-30MKI. Pocisk z głowicą kinetyczną i czujnikami służącymi do pomiarów kluczowych parametrów został podwieszony pod kadłubem. Test zakończył się powodzeniem.
Program prób BrahMosa zintegrowanego z Su-30MKI jest rozłożony na kilka etapów. W jednym z kolejnych ma nastąpić oddzielenie makiety pocisku od samolotu. Dopiero w ostatniej fazie mają zostać odpalone pociski w wersji bojowej. Do testów w HAL przystosowano dwa myśliwce. BrahMos to najcięższy pocisk przenoszony przez samolot myśliwski w historii lotnictwa.
Aby Su-30MKI mógł przenosić pociski BrahMos, musiał zostać przekonstruowany. M.in. wzmocniono węzły podkadłubowe, służące do podwieszania pocisków. Sam pocisk jest lżejszy o 500 kg i krótszy o 0,5 m od wersji podstawowej. Standardowe BrahMosy, już wykorzystywane przez indyjskie siły zbrojne, mają długość 9 m i średnicę równą 70 cm. Ich zasięg wynosi 290 km, prędkość sięga Ma2,8. Pociski ważące 3 t przenoszą głowice bojowe o masie 300 kg.
Lotnicze pociski BrahMos-A mogą być wystrzeliwane z wysokości 0,5 – 14 km. Lecą do celu na wysokości 100-150 m. W końcowej fazie – dla ograniczenia możliwości przeciwdziałania przez przeciwnika – obniżają wysokość do 15 m.
Indyjskie wojska lotnicze planują zakup ok. 200 pocisków BrahMos-A. Ich dostawy powinny zacząć się już w przyszłym roku.