Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy lot Su-30MKI z demonstratorem BrahMosa

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 25 czerwca 2016

Dziś z lotniska Nashik indyjskiego przedsiębiorstwa HAL (Hindustan Aeronautics Limited) wystartował do pierwszego lotu z demonstratorem technologicznym pocisku hiperdźwiękowego BrahMos wielozadaniowy myśliwiec Su-30MKI. Pocisk z głowicą kinetyczną i czujnikami służącymi do pomiarów kluczowych parametrów został podwieszony pod kadłubem. Test zakończył się powodzeniem.

W pierwszym locie Su-30MKI z BrahMosem, który trwał 45 minut, samolot pilotowali Wing Commander Prashant Nair i Wing Commander M S Raju / Zdjęcie: HAL

Program prób BrahMosa zintegrowanego z Su-30MKI jest rozłożony na kilka etapów. W jednym z kolejnych ma nastąpić oddzielenie makiety pocisku od samolotu. Dopiero w ostatniej fazie mają zostać odpalone pociski w wersji bojowej. Do testów w HAL przystosowano dwa myśliwce. BrahMos to najcięższy pocisk przenoszony przez samolot myśliwski w historii lotnictwa.

Aby Su-30MKI mógł przenosić pociski BrahMos, musiał zostać przekonstruowany. M.in. wzmocniono węzły podkadłubowe, służące do podwieszania pocisków. Sam pocisk jest lżejszy o 500 kg i krótszy o 0,5 m od wersji podstawowej. Standardowe BrahMosy, już wykorzystywane przez indyjskie siły zbrojne, mają długość 9 m i średnicę równą 70 cm. Ich zasięg wynosi 290 km, prędkość sięga Ma2,8. Pociski ważące 3 t przenoszą głowice bojowe o masie 300 kg.

Lotnicze pociski BrahMos-A mogą być wystrzeliwane z wysokości 0,5 – 14 km. Lecą do celu na wysokości 100-150 m. W końcowej fazie – dla ograniczenia możliwości przeciwdziałania przez przeciwnika – obniżają wysokość do 15 m.

Indyjskie wojska lotnicze planują zakup ok. 200 pocisków BrahMos-A. Ich dostawy powinny zacząć się już w przyszłym roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.