Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa rakieta studentów PW

Astronautyka, 15 lipca 2016

Członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej ukończyli prace projektowe nad rakietą, która ma umożliwić wystrzelenie 8 amatorskich minisatelitów na wysokość kilku km.

Prawie wszystkie elementy urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce, zaś głowica i korpus silnika zostały zbudowane samodzielnie przez członków Sekcji / Zdjęcie: Paweł Jagiełło, SR SKA PW

Pomysł na zbudowanie rakiety, która ma umożliwić wystrzelenie ośmiu amatorskich minisatelitów (CanSat) na wysokość kilku km, powstał w 2013 r. (Współpraca Boeinga z Centrum Nauki Kopernik, 2016-01-21). Prace nad projektem rozpoczęły się półtora roku temu. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia jest prof. nzw. dr hab. inż. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Budowa rakiety odbywa się przy wsparciu koncernu Raytheon, który w ub. r. przeznaczył na ten cel grant w wysokości 50 tys. USD (198 tys. zł).

Pierwszy lot studenckiej rakiety odbędzie się w październiku, na poligonie artyleryjskim pod Toruniem. Po zakończeniu pracy silnika i osiągnięciu maksymalnej zaplanowanej wysokości, nastąpi uruchomienie systemu wyrzucającego satelity CanSaty z rakiety. Następnie tylna część rakiety, w której znajduje się silnik, odłączy się i obydwie części wylądują na ziemi na spadochronach.

Rakietowy projekt studentów Politechniki Warszawskiej jest ściśle związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, którego celem jest zachęcenie uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych.

Pomysłodawcą konkursu jest Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która realizuje go w ramach programu edukacyjnego poprzez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej (ESERO).  W Polsce jego koordynatorem jest Centrum Nauki Kopernik.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.