Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

CSEL dla USAF, nie dla Polski

Przemysł zbrojeniowy, 05 września 2007

Boeing otrzymał od USAF kontrakt wartości 107 mln USD na produkcję kolejnych 15452 ręcznych taktycznych systemów łączności Combat Survivor Evader Locator (CSEL) z odpowiednim wyposażeniem. Dostawy wszystkich urządzeń zostaną zrealizowane do sierpnia 2009.

Do chwili obecnej Boeing dostarczył dla potrzeb US Air Force, US Army, US Navy i US Marine Corps ponad 12000 radiostacji tego typu. Łącznie amerykańskie siły zbrojne zamówiły 31724 urządzenia CSEL.

Wielofunkcyjny CSEL ratuje życie ludzkie pozwalając na szybkie i bezpieczne zlokalizowanie zaginionych żołnierzy, np. zestrzelonych pilotów. Urządzenie umożliwia prowadzenie łączności kodowanej i przekazywanie wiadomości głosowych, a także zawiera odbiornik GPS oraz interfejs współpracujący z używany systemami ratowniczymi lądowymi i morskimi, zarówno wojskowymi, jak i cywilnymi. Dzięki temu lotnik zestrzelony nad terenem nieprzyjaciela może wezwać na pomoc jednostki ratownicze w czasie rzeczywistym w dowolnym miejscu na świecie.

Niestety dla polskich F-16 zostały zakupione radiostacje ratownicze wprowadzone do użycia na początku lat 1970. w okresie wojny w Wietnamie. Nikt nie zauważył, że polscy piloci powinni być wyposażeni w urządzenia rzeczywiście gwarantujące współpracę z siłami CSAR (Combar Search and Rescue) Sojuszników / Zdjęcie: Boeing


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.