Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brazylijski ppk

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 listopada 2008

Brazylijskie wojska lądowe otrzymają w najbliższym czasie pierwsze, przedprodukcyjne egz. nowych, przeciwpancernych pocisków kierowanych MSS 1.2, owoc współpracy rodzimego i włoskiego przemysłu.

MSS 1.2 mogą być wykorzystywane przez spieszona piechotę (wyrzutnia na trójnożnej podstawie) lub jako uzbrojenie pojazdów. Główne charakterystyki systemu, jego wygląd i wymiary, każą się doszukiwać dużych podobieństw do pocisków Milan / Zdjęcie: Juan Carlos Cicalesi - Santiago Rivas

Prace nad nowym ppk rozpoczęto w 1986, w zakładach Oto-Engesa. Podstawowym sprzętem przeciwpancernym wojsk lądowych Brazylii były i są działa bezodrzutowe M-40A1 kalibru 106 mm, broń, która okres swojej świetności miała kilkadziesiąt lat temu (obecnie Brazylia wykorzystuje również niewielkie ilości ppk i granatników Milan, Eryx oraz Carl-Gustaf).

W projekt została zaangażowana włoska Oto Melara, produkująca na licencji ppk Milan. Prace zostały jednak przerwane z powodu trudności budżetowych i podjęte ponownie w 1998.

Zostały zakończone rok temu, skierowaniem nowej broni do produkcji. Odpowiedzialnym za to przedsięwzięcie jest centrum technologii wojsk lądowych, które zleciło montaż pocisków i wyrzutni spółce Mectron Brazilian. Wartość obecnie realizowanego kontraktu wynosi 12 mln USD.

MSS 1.2 jest systemem z naprowadzaniem wiązką laserową, skutecznym na dystansach 500-2000 m. Przebijalność określono na większą niż 530 mm ekwiwalentu stali pancernej (dane z 2005). Masa wyrzutni to 27,8 kg, a kaliber pocisku 130 mm. Żywotność amunicji określono na 10 lat.

Na podstawie informacji Juana Carlosa Cicalesi - Santiago Rivasa


Drukuj Góra