Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMAS Perth na bliskowschodniej misji

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 września 2016

Fregata rakietowa HMAS Perth kontynuuje misję bojową na Bliskim Wschodzie.

Australijska fregata rakietowa HMAS Perth kontynuuje zapoczątkowaną w czerwcu misję bojową. Okręt patroluje akweny w rejonie Morza Arabskiego i nieopodal wschodnich wybrzeży Afryki / Zdjęcie: MO Australii

Na początku czerwca fregata rakietowa HMAS Perth (FFH 157), typu Anzac, opuściła bazę HMAS Stirling w Australii Zachodniej i skierowała się w rejon Morza Arabskiego (Pierwsza bliskowschodnia misja HMAS Perth, 2016-06-07). Po dotarciu na miejsce załoga okrętu rozpoczęła wykonywanie działań operacyjnych w ramach operacji Manitou, która jest wkładem Australii w wysiłki społeczności międzynarodowej w walkę z przemytem ludzi, broni i narkotyków w pobliżu Afryki i w regionie Bliskiego Wschodu.

Dotąd australijska fregata przeszła ponad 18 tys. km, realizując zadania przydzielone jej przez dowództwo jednej z trzech grup zadaniowych (Combined Task Force 150, CTF-150), wchodzących w skład Combined Maritime Forces (CMF). Załoga HMAS Perth przeprowadziła już co najmniej jeden patrol bojowy nieopodal wschodnich wybrzeży Somalii i Tanzanii.

We wrześniu HAMS Perth weźmie udział w wielonarodowych ćwiczeniach morskich, które będą koncentrowały się na wykrywaniu, identyfikacji i niszczeniu nieprzyjacielskich okrętów podwodnych. Szkolenie będzie realizowane wspólnie z lokalnymi partnerami. Następnie australijski okręt wejdzie do jednego z portów morskich w regionie, aby przejść rutynowy przegląd naprawczy. Po zakończeniu prac stoczniowych jednostka ponownie wyjdzie w morze i będzie kontynuować działania operacyjne. Misja HMAS Perth potrwa do końca 2016.

HMAS Perth jest pierwszą ze zmodernizowanych fregat rakietowych typu Aznac, która bierze udział w operacji Manitou. W ostatnich latach okręt przeszedł remont i modernizację, połączoną z wydłużeniem jego trwałości użytkowej. Program modernizacyjny zakładał m.in. wyposażenie jednostki w nowe urządzenia obserwacji i analizy pola walki, w tym m.in. radary nawigacyjne SharpEye Kelvin Hughesa, systemy wykrywania i śledzenia celów w podczerwieni Vampir-NG (Veille Air-Mer Panoramique Infrarouge Nouvelle Génération) Sagema i unowocześniony system zarządzania walką szwedzkiego Saaba (Modernizacja ostatniego Anzaca, 2016-05-09). Okręt został również uzbrojony w zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe RIM-162 Evolved SeaSparrow Missile (Próby morskie HMAS Anzac, 2014-11-11). Przystosowano go też do przyjmowania na pokładzie śmigłowców morskich MH-60R (Ostatni Romeo w Australii, 2016-09-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.