Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Maksymilian Ciężki wrócił do Szamotuł

Strategia i polityka, 23 listopada 2008

Ppłk Maksymilian Ciężki - powstaniec wielkopolski, oficer Wojska Polskiego, kryptolog zajmującej się przed wybuchem II wojny światowej deszyfracją depesz niemieckich, prekursor sukcesu polskich matematyków, którzy rozszyfrowali Enigmę, został dziś pochowany w swych rodzinnych Szamotułach.

Maksymilian Ciężki urodził się 24 listopada 1898 w Szamotułach. Jako 16-latek stworzył oddział skautów, którym dowodził. Po wybuchu wojny został wcielony do armii niemieckiej, walczył na froncie francuskim, później organizował oddziały do walki o wolną Polskę. Na sygnał o wybuchu powstania na czele grupy robotników wyzwolił Szamotuły, a kilka dni później pobliskie Wronki. Po wyleczeniu z ciężkiej choroby płuc, w kwietniu 1919 wrócił do służby w Wojsku Polskim.

W 1923 otrzymał przydział do Oddziału II Sztabu Głównego. W styczniu 1929 był jednym z inicjatorów i wykładowców kursu dla kandydatów na kryptologów. Jesienią 1930 ośmiu studentów, którzy ukończyli kurs z najlepszymi wynikami, włączono do Biura Szyfrów Sztabu Głównego, filii w Poznaniu. 1 września 1932 Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zostali zatrudnieni w Warszawie jako kryptolodzy Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego. To oni złamali niemiecki szyfr maszynowy - Enigmę. Dzięki temu najważniejsze polskie władze miały do września 1939 dostęp do tajnej korespondencji w siłach zbrojnych III Rzeszy.

Zdobycze polskich kryptologów przekazano Francuzom i Brytyjczykom, którzy samodzielnie nie potrafili złamać szyfru Enigmy. W czasie II wojny światowej mjr Maksymilian Ciężki i jego koledzy kontynuowali działalność. Pod koniec wojny Ciężki trafił do niewoli. Po wojnie został na Zachodzie. Polskie władze emigracyjne nadały mu stopień podpułkownika, o czym nigdy się nie dowiedział. Nie wiedział też, że dwóch z trzech jego synów zginęło w czasie okupacji. W 1946 władze komunistyczne Polski odebrały Ciężkiemu obywatelstwo, które przywrócono dopiero po jego śmierci. Zmarł na nowotwór płuc 9 listopada 1951 w angielskim miasteczku Par.

W listopadzie 2008, z inicjatywy Marka Woźniaka, marszałka Województwa Wielkopolskiego, sprowadzono z Anglii do rodzinnych Szamotuł prochy ppłk. Maksymiliana Ciężkiego. Dzisiaj spoczęły one w kwaterze Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu miejskim. Dla uczczenia pamięci bohatera jeden z szamotulskich parków nazwano jego imieniem. Tam też odsłonięto pomnik poświęcony ppłk. Maksymilianowi Ciężkiemu. W parku grupy rekonstrukcji historycznej - SGRH Bastion Grolman i WSH Historica - zorganizowały spotkanie z historią.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.