Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jemeńscy rebelianci ostrzelali HSV-2

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 03 października 2016

Przedwczoraj wieczorem jemeńscy rebelianci ostrzelali i – jak twierdzą – zatopili katamaran HSV-2 Swift przewożący zaopatrzenie dla armii ZEA, który płynął z Adenu. Do incydentu doszło niedaleko portu Mokha rejonie strategicznie ważnej cieśniny Bab al-Mandab łączącej Morze Czerwone z Zatoką Akaba prowadząca na Ocean Indyjski. Katamaran został trafiony pociskiem przeciwokrętowym i zaczął płonąć.

Kadr z filmu udostępnionego przez jemeńskich rebeliantów wskazuje na dużą skalę pożaru HSV-2

Według rebeliantów z ugrupowania Huti, katamaran zatonął. Władze ZEA informują jedynie o jego uszkodzeniu i o tym, że jednostka była wykorzystywana w celach cywilnych, przewożąc sprzęt medyczny. Opublikowane w Internecie nagranie wskazuje jednak na to, że pożar i uszkodzenia katamarana były bardzo poważne. Zapewne zapaliło się paliwo, a szybkiej destrukcji uległa struktura okrętu wykonana głównie ze stopów aluminium.

HSV-2 Swift w okresie testowania przez US Navy / Zdjęcie: US Navy

Katamaran HSV-2 Swift był skonstruowany w oparciu o technologie cywilne przez australijską Sealift Inc. Pierwotnie, w latach 2003-2013 był leasingowany i testowany przez US Navy. Później, po dwóch latach spędzonych w macierzystej stoczni Incat w Hobart, został w lipcu 2015 wyleasingowany ZEA, jako członkowi koalicji walczącej z Huti pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej. Jego operatorem została National Marine Dredging Company.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.