Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy rysunek rakiety Sarmat

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 października 2016

Pierwszy oficjalny rysunek strategicznej rakiety balistycznej RS-28 Sarmat ujawnił na swej stronie internetowej jej projektant – AO GRC Makiejewa. Ośrodek informuje, że zgodnie z Postanowieniem rządu FR o państwowych zamówieniach obronnych na 2010 w okresie planowym 2012-2013 przystąpił do opracowania OKR Sarmat. Kontrakt określający zakres prac, sposób finansowania i terminy został podpisany z Ministerstwem Obrony w czerwcu 2011.

Strategiczny kompleks rakietowy RS-28 Sarmat ma zastąpić obecnie eksploatowane przez RWSN (wojska rakietowe przeznaczenia strategicznego) kompleksy R-36M2 Wojewoda. Rakiety nowego kompleksu mają przenosić ładunek bojowy ważący ok. 10 t wobec 8,75 t w przypadku poprzednika. Przyjęcie Sarmata do uzbrojenia jest planowane na koniec 2018.

18 sierpnia przeprowadzono pierwszy test silnika nowej rakiety – RDU-99. Test kompletnej rakiety jest dość optymistycznie planowany na koniec br. Pierwsze próby w locie mogą odbyć się w pierwszej połowie 2017.

Wojewoda to kompleks już dość przestarzały, o niewielkich możliwościach przełamywania obrony przeciwrakietowej. Co więcej, jego eksploatacja jest (była?) zależna od producentów z Ukrainy, co w warunkach trwającego kolejny rok embarga jest nie do przyjęcia dla mocarstwa atomowego, jakim jest Rosja.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.