Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IndoDefence 2016: Nowa indonezyjska amfibia

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 listopada 2016

Indonezyjskie PT Republik Defensindo zaprezentowało w Dżakarcie model nowej amfibii opracowanej z myślą o rodzimych siłach zbrojnych.

Masa całkowita amfibii Kapa RD Mk I wyniesie 25 t. Pojazdy będą napędzane 6-cylindrowymi dieslami Iveco L6 o mocy 590 KM. Mają rozwijać 70-75 km/h na lądzie lub 7-8 w wodzie. Będą mogły zabrać na pokład niespełna 50 żołnierzy bez dodatkowego wyposażenia. Producent zakłada także montaż różnorodnego uzbrojenia, od 7,62-mm km po ponad 100-mm zestawy artyleryjskie. Dozbrojenie wozów znacznie ograniczy jednak zdolności transportowe / Zdjęcie: Michał Jarocki

Producent z Dżakarty zaprezentował na IndoDefence model opracowywanej od kilku lat gąsienicowej amfibii, Kapa RD Mk I. Pojazd powstaje z myślą o rodzimych siłach zbrojnych, w tym przede wszystkim oddziałach indonezyjskiego korpusu piechoty morskiej (Korps Marinir). Wóz będzie służył przede wszystkim do transportu żołnierzy i zaopatrzenia z okrętów na ląd podczas operacji desantu i zajmowania nieprzyjacielskich plaż, a także wsparcia wojsk broniących zajętego przyczółka.

PT Republik Defensindo przygotowuje się obecnie do budowy 2 prototypów Kapa RD Mk I, które posłużą do testów terenowych. Próby rozpoczną się w 2017 i będą prowadzone na terenach udostępnionych przez Korps Marinir. W 2018 ministerstwo obrony powinno zamówić pierwszą partię 14 wozów. Dostawy mają zakończyć się w 2019.

W przyszłości Korps Marinir może zamówić kolejne amfibie Kapa RD Mk I. Decyzja uzależniona będzie przede wszystkim od zasobności budżetu inwestycyjnego ministerstwa obrony, a także doświadczeń z eksploatacji pierwszej partii wozów.

Kolejnym użytkownikiem Kapa RD Mk I mogą zostać indonezyjskie służby ratunkowe. PT Republik Defensindo zakłada, że władze każdej z 34 prowincji, na jakie administracyjnie podzielona jest Indonezja, zamówią co najmniej 2 amfibie. Pojazdy w wersji cywilnej będą używane w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, a także do ewakuacji rannych i usuwania skutków klęsk żywiołowych. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.