Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IndoDefence 2016: Nowa indonezyjska amfibia

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 03 listopada 2016

Indonezyjskie PT Republik Defensindo zaprezentowało w Dżakarcie model nowej amfibii opracowanej z myślą o rodzimych siłach zbrojnych.

Masa całkowita amfibii Kapa RD Mk I wyniesie 25 t. Pojazdy będą napędzane 6-cylindrowymi dieslami Iveco L6 o mocy 590 KM. Mają rozwijać 70-75 km/h na lądzie lub 7-8 w wodzie. Będą mogły zabrać na pokład niespełna 50 żołnierzy bez dodatkowego wyposażenia. Producent zakłada także montaż różnorodnego uzbrojenia, od 7,62-mm km po ponad 100-mm zestawy artyleryjskie. Dozbrojenie wozów znacznie ograniczy jednak zdolności transportowe / Zdjęcie: Michał Jarocki

Producent z Dżakarty zaprezentował na IndoDefence model opracowywanej od kilku lat gąsienicowej amfibii, Kapa RD Mk I. Pojazd powstaje z myślą o rodzimych siłach zbrojnych, w tym przede wszystkim oddziałach indonezyjskiego korpusu piechoty morskiej (Korps Marinir). Wóz będzie służył przede wszystkim do transportu żołnierzy i zaopatrzenia z okrętów na ląd podczas operacji desantu i zajmowania nieprzyjacielskich plaż, a także wsparcia wojsk broniących zajętego przyczółka.

PT Republik Defensindo przygotowuje się obecnie do budowy 2 prototypów Kapa RD Mk I, które posłużą do testów terenowych. Próby rozpoczną się w 2017 i będą prowadzone na terenach udostępnionych przez Korps Marinir. W 2018 ministerstwo obrony powinno zamówić pierwszą partię 14 wozów. Dostawy mają zakończyć się w 2019.

W przyszłości Korps Marinir może zamówić kolejne amfibie Kapa RD Mk I. Decyzja uzależniona będzie przede wszystkim od zasobności budżetu inwestycyjnego ministerstwa obrony, a także doświadczeń z eksploatacji pierwszej partii wozów.

Kolejnym użytkownikiem Kapa RD Mk I mogą zostać indonezyjskie służby ratunkowe. PT Republik Defensindo zakłada, że władze każdej z 34 prowincji, na jakie administracyjnie podzielona jest Indonezja, zamówią co najmniej 2 amfibie. Pojazdy w wersji cywilnej będą używane w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, a także do ewakuacji rannych i usuwania skutków klęsk żywiołowych. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.