Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chile odbiera Gepardy i M113

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 02 grudnia 2008

Wojska lądowe Chile odebrały pierwszy, z 30 zakupionych, egzemplarz samobieżnego zestawu przeciwlotniczego Gepard A1.

Pierwszy samobieżny zestaw przeciwlotniczy Gepard A1, przeznaczony dla Chile, po zakończeniu prac w FAMAE

Jego uzbrojenie stanowią dwie 35-mm armaty Oerlikon-Bührle KDA L/R04 35/90 o szybkostrzelności maksymalnej 550 strz./min i zasięgu 5000 m. W tylnej części wieży zamontowany jest impulsowy radar dopplerowski obserwacji okrężnej MPDR-2, wykrywający cele w zasięgu 15 km, i układ identyfikacji swój-obcy (IFF) Siemens MAR 400. Wóz wyposażony jest też w radar kierowania ogniem i laserowy dalmierz. Gepard zbudowany jest na podwoziu czołgu podstawowego Leopard 1.

W nowe uzbrojenie wyposażone zostaną cztery brygady pancerne, znajdujące się obecnie w trakcie formowania. Będą to m.in. 1. BPanc. Coraceros, która stacjonować będzie w Arica, 2. BPanc. Cazadores z Iquique oraz 3. BPanc., która utworzona zostanie w Antofagasta na bazie 20. pułku La Concepción.

Z nadwyżek Bundesheer pochodzą też inne nabytki sił zbrojnych Chile - 22 transportery-ambulanse M113A2. Przeglądem i modernizacją pojazdów zajmą się także zakłady FAMAE / Zdjęcia: Gonzalo Godoy Seves

Obecnie pozostałe Gepardy 1A przechodzą przeglądy naprawcze w zakładach FAMAE. Prowadzone są też prace studialne nad możliwością uzbrojenia ich w pociski przeciwlotnicze Mistral.

Na podstawie informacji Juana Carlosa Cicalesiego i Santiago Rivasa


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.