Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amunicja ćwiczebna dla F-16

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 listopada 2016

Inspektorat Uzbrojenia MON zamówił 20-mm naboje ćwiczebne dla samolotów wielozadaniowych F-16 używanych przez SP. Dostawcą amunicji będzie Mesko.

Siły Powietrze zamówiły 108 tys. szt. amunicji ćwiczebnej dla samolotów F-16C/D Block 52+ / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Zamówienie zostało udzielone bez uprzedniej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Przedmiotem zamówienia złożonego przez IU MON jest dostawa 20-mm nabojów z pociskiem ćwiczebnym TP RRR LD M2 w latach 2017-2019 i 2021 w ilości 108 tys. sztuk. Jest to podstawowy rodzaj amunicji lotniczej używany w procesie szkolenia bojowego pilotów samolotów F-16C/D Block 52+, eksploatowanych przez Siły Powietrzne RP.

Przedmiotowe zamówienie jest pierwszym wznowieniem u dotychczasowego wykonawcy – Mesko, po ostatnio zawartej umowie w dn. 18.09.2014. Mesko jest właścicielem dokumentacji technicznej oraz jedynym i wyłącznym podmiotem uprawnionym do wytwarzania i dystrybucji tej amunicji w Polsce. Wyłączną i wieczystą licencję na produkcję tej amunicji na terenie Polski Mesko pozyskało od Nammo w ramach umowy offsetowej na zakup samolotu wielozadaniowego F-16.

Naboje 20-mm z pociskiem ćwiczebnym TP RRR LD M2 są jedynym typem amunicji ćwiczebnej do działka M61 A1 dopuszczonym do zastosowania w polskich F-16 (ujęte w dokumentacji eksploatacyjnej – w wykazie List of applicable publications TO PLl F-l 6CJ-0 l). Zmiana wykonawcy zobowiązywałaby zamawiającego do nabywania materiałów o innych właściwościach technicznych (parametrach balistycznych) niż odpowiadające balistyce bojowej 20-mm naboje z pociskiem ćwiczebnym MP LD M70 A1 i wymagałaby przeprowadzenia procesu certyfikacji do użycia w polskich F-16 przez producenta działka M61 A1, producenta samolotu oraz agendę rządu USA – F-16 System Program Office.

Zmiana dotychczasowego wykonawcy nabojów skutkowałaby wystąpieniem problemów z zachowaniem ciągłości procesu szkolenia personelu latającego oraz osiągnięciem wymaganego poziomu, jak również niosłaby za sobą konieczność generowania subsydialnych, trudnych do oszacowania kosztów związanych z wyposażeniem warsztatów obsługowych jednostek wojskowych w dodatkową specjalistyczną aparaturę kontrolno-pomiarową. Ponadto należy zaznaczyć, że 20-mm naboje z pociskiem ćwiczebnym TP RRR LD M2 są jedynymi nabojami stosowanymi w polskich samolotach F-16 i brak jest innych rozsądnych rozwiązań alternatywnych lub zastępczych, a brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.