Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolibry dla Policji

Przemysł zbrojeniowy, 27 listopada 2016

Warszawskie PCO zostało wybrane przez Komendę Główną Policji (KGP) jako dostawca monokularów noktowizyjnych MU-3M Koliber.

Policja do końca roku zostanie wyposażona w 94 nowe monokulary noktowizyjne MU-3M Koliber, produkowane przez warszawską spółkę PCO. W skład pełnej kompletacji MU-3M wchodzi prawe lub lewe ramię montażowe, adapter i wspornik do mocowania urządzenia na hełmie, wspornik do montażu na uniwersalnej szynie Picatinny na broni, uprząż nagłowna NPL-2 i linka zabezpieczająca

Oferta PCO została wybrana jako najkorzystniejsza w postępowaniu ogłoszonym 4 listopada. Chętni mieli czas na zgłoszenie ofert do 21 listopada. PCO zaproponowała dostawę 94 kompletów monokularów noktowizyjnych MU-3M Koliber o wartości 3.572.000 zł do 28 grudnia br. Zaproponowana przez warszawską spółkę cena była niższa od kwoty 3,76 mln zł zarezerwowanej przez KGP na zakup tego sprzętu.

Kryterium oceny była w 60% cena brutto, w 30% okres gwarancji (36-48 miesięcy – 0, 49-60 miesięcy – 10 punktów, 61-72 miesiące – 20 punktów, powyżej 73 miesięcy – 30 punktów) i w 10% termin realizacji (do 20 grudnia – 10 punktów, od 21-28 grudnia – 0 punktów). Sprzęt nie mógł być wyprodukowany później, niż w 2015. Okres gwarancji na monokulary Koliber wynosi 49 miesięcy, co oznacza, że łącznie oferta PCO dostała 70 punktów.

Policja poszukiwała monokularu III generacji lub wyższego, z funkcją autobramkowania, o minimalnym wzmocnieniu luminacji 40000, minimalnej rozdzielczości wzmacniacza 64 lp/mm, stosunku sygnału do szumu 23, wykonanego w technologii białego fosforu. Urządzenie miało mieć przynajmniej jeden tryb pracy oświetlacza w podczerwieni, umożliwiającego pracę w całkowitej ciemności na dystansie do 15 m. Masa monokularu nie mogła przekroczyć 280 g, a długość 97-107,5 mm.

Minimalny czas pracy zdefiniowano na 12 h w temperaturach od -35 °C do +50 °C. Obudowa urządzenia miała być z metalu odpornego na korozję i zarysowania, pokrytego czarnym, matowym kolorem. Gniazdo baterii AA lub CR123 miało w poszukiwanym noktowizorze być szczelne i odseparowane od układów optoelektronicznych.

Cena za pojedynczy zamawiany przez KGP komplet z noktowizorem MU-3M i dodatkowym wyposażeniem wynosi 38 tys. zł / Zdjęcia: PCO

Monokular miał być kompletowany z uchwytem na prawe/lewe oko, uchwytem uchylnym do mocowania na hełm, uchwytem na broń strzelecką, adapterem do baterii CR123, skrzynką transportową PELI, futerałem transportowym z montażem na system MOLLE, czarnym workiem transportowym, linką zabezpieczającą, instrukcją i kartą gwarancyjną. Dodatkowo Policja zażyczyła sobie mostka, umożliwiającego połączenie dwóch monokularów, w celu stworzenia gogli noktowizyjnych.

Monokular noktowizyjny MU-3M Koliber zadebiutował w 2012 i jest jednym z najlżejszych urządzeń dla indywidualnego użytkownika przeznaczonym do obserwacji nocnej. Masa z baterią wynosi jedynie 270 g. Urządzenie może być mocowane na każdym rodzaju hełmu oraz na montażach nagłownych. Dwa MU-3M dają się, przy wykorzystaniu specjalnego mostka, zestawić parami. Dzięki temu użytkownik może uzyskać efektywne gogle noktowizyjne dla kierowcy pojazdu, pozwalające mu na lepsze obrazowanie głębi.

Konstrukcja MU-3M oparta jest na 16-mm wzmacniaczu obrazu XR5 z autobramkowaniem (jest to system ochrony wzmacniacza przed nadmiernym naświetleniem, które mogłoby uszkodzić układ optoelektroniczny). Urządzenie charakteryzuje się jednokrotnym powiększeniem, a jego kąt pola widzenia wynosi 40°. Koliber jest wodoszczelny do głębokości 9 m. Minimalny czas pracy na 1,5-woltowej baterii alkaicznej AA wynosi 20 h.

W skład pełnej kompletacji MU-3M wchodzi prawe lub lewe ramię montażowe, adapter i wspornik do mocowania urządzenia na hełmie, wspornik do montażu na uniwersalnej szynie Picatinny na broni, uprząż nagłowna NPL-2 i linka zabezpieczająca.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.