Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińczycy przejęli podwodny bezzałogowiec USA

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 18 grudnia 2016

15 grudnia amerykański statek badawczy USNS Bowditch, operujący na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego, dokonywał rozpoznania ich stanu z użyciem autonomicznego podwodnego pojazdu bezzałogowego. Amerykański statek znajdował się w zatoce Subic u wybrzeży Filipin, a bezzałogowiec operował ok. 500 m od niego. Wówczas do USNS Bowditch zbliżył się na odległość zaledwie kilkudziesięciu metrów chiński okręt wsparcia okrętów podwodnych Dalang III. Jego załoga przejęła bezzałogowiec na pokład, po czym okręt popłynął w kierunku wybrzeża ChRL.

USNS Bowditch (T-AGS-62) z widocznym na pokładzie pojazdem bezzałogowym / Zdjęcie: US Navy

Wkrótce po incydencie Pentagon zwrócił się do Pekinu o zwrot bezzałogowca. Amerykanie poinformowali, że zbierał on informacje o stanie wód (zasolenie, rozkład temperatury, zanieczyszczenia), które są przydatne dla wojskowych systemów hydroakustycznych. Jednak zarówno statek, jak i pojazd bezzałogowy formalnie są obiektami cywilnymi. Bezzałogowiec nosi w związku z tym odpowiednie oznaczenia w języku angielskim.

Chińczycy pierwotnie odmówili zwrotu obiektu. Po kolejnych turach rozmów ogłosili jednak wczoraj, że ostatecznie oddadzą bezzałogowiec. Oficjalnie przedstawiciele resortu obrony ChRL twierdzą, że załoga okrętu, który wyłowił pojazd nie zdawała sobie sprawy z jego charakteru. Nie wiedziała też, czyją jest własnością.

USNS Bowditch (T-AGS-62) to statek badawczy klasy Pathfinder, który wszedł do eksploatacji w 1996. Jego operatorem jest Military Sealift Command. Jest jedną z 29 jednostek amerykańskich wchodzących w skład Special Mission Ship operujących na Morzu Południowochińskim. Jednostki klasy Pathfinder przenoszą po dwa bezzałogowe pojazdy podwodne o długości po ok. 10 m.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.