Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Jakucji rozbił się Ił-18

Lotnictwo wojskowe, 20 grudnia 2016

Wczoraj wczesnym rankiem z lotniska Kolcowo (Jekaterinburg) w Jakucji wystartował samolot Ił-18W rosyjskich wojsk lotniczych. Na jego pokładzie znajdowało się 7 członków załogi i 32 żołnierzy (oficerów). Samolot kierował się do Tiksi. Nie doleciał jednak do celu. Z ekranu radaru zniknął o 4:45.

W wyniku awaryjnego lądowania kadłub samolotu rozpadł się na trzy części. Odpadły też od niego skrzydła / Zdjęcie: yakutsk.ru

Na około 30 km od lotniska w Tiksi pilot – Andriej Łogwinow podjął decyzję o awaryjnym lądowaniu. Zakończyło się ono rozbiciem samolotu. Z pierwotnych informacji medialnych wynikało, że załoga i pasażerowie zginęli. Później okazało się, że wszyscy przeżyli, choć niektórzy są poważnie ranni.

Na miejsce wypadku skierowano grupy poszukiwawczo-ratownicze. Rannych przewieziono do szpitala w Tiksi i na pokład samolotu medycznego Ił-76 z lekarzami ze szpitala wojskowego im. Burdenko. Przetransportowały ich 4 śmigłowce. Stan 16 rannych określa się jako ciężki. Najciężej ranni mają zostać przewiezieni do specjalistycznych klinik w Moskwie i St. Petersburgu.

Nie wiadomo, co było przyczyną wypadku. Za najbardziej prawdopodobne uznawano początkowo oblodzenie powierzchni nośnych w wyniku awarii instalacji przeciwoblodzeniowej. Nie wyklucza się też problemów z instalacją paliwową. Nieoficjalnie media informują o tym, że podczas lądowania płonął lewy silnik samolotu.

Wiadomo, że awaryjne lądowanie odbywało się przy silnym bocznym wietrze. We wraku znaleziono rejestratory pokładowe. Obecnie analizowane są ich zapisy.

Rozbity samolot to Ił-18W nr rej. RF-91821, nr ser. 185008003, oblatany w 1965. W 2011 przeszedł remont kapitalny. Po nim został przydzielony do 390. wydzielonego pułku transportowego z bazą na lotnisku Kolcowo. Samolot służy do transportu żołnierzy na Syberii i Dalekim Wschodzie.

Cywilne wersje Ił-18 zostały wycofane z eksploatacji w FR w 2002. Ministerstwo transportu wydało wówczas zakaz ich lotów. Wcześniej samoloty tego typu były oceniane jako mało awaryjne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.