Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA zrzuciły w 2016 ponad 26 tys. bomb na inne kraje

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 07 stycznia 2017

Według Micaha Zenko z CFR (Council on Foreign Relations), w ostatnim roku prezydentury Baracka Obamy amerykańskie wojska zrzuciły na cele w innych krajach 26 171 bomb (lub podobnych ładunków bojowych). Najwięcej bomb z różnych platform skierowali na cele w Syrii i Iraku, odpowiednio po 12 192 i 12 095. Znacznie mniej bomb Amerykanie zrzucili na Afganistan (1337), Libię (496), Jemen (34), Somalię (14) i Pakistan (3).

W ramach tzw. walki z terroryzmem USA od lat atakują cele w wielu państwach. Agresja na Irak z 2003 zdestabilizowała cały region i okolice, a przez lata przyczyniła się do śmierci ponad miliona ludzi, w większości cywilów. Jeszcze więcej zmusiła do emigracji – wewnętrznej i zagranicznej, głównie do Europy. Na zdjęciu – gruzy irackiego Mosulu, intensywnie bombardowanego od wielu miesięcy przez Amerykanów

Według CFR, w 2016 USA zwiększyły liczbę ładunków zrzucanych na cele w innych krajach o 3 027 w stosunku do roku poprzedniego. Zwiększyła się też liczba krajów, w których realizują ataki. Listę powiększyła Libia.

Ataki w Iraku i Syrii są związane głównie ze wsparciem obcych jednostek, prowadzących w nich operacje lądowe. W obu krajach USA stoją na czele koalicji obejmujących siły lokalne i niektóre państwa NATO. Według szacunków CFR, Amerykanie zrzucają ok. 79% wszystkich ładunków używanych przez koalicje.

W swej analizie Micah Zenko wykorzystał dane ze źródeł oficjalnych i doniesień medialnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.