Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hełmy dla Hindusów

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 stycznia 2017

Armia indyjska podpisała umowę na blisko 160 tys. balistycznych osłon głowy rodziny MUKUT. To pierwsze zamówienie Hindusów na nowoczesne kompozytowe hełmy od 20 lat.

Armia indyjska zamawia pierwsze od 20 lat nowe modele hełmów kompozytowych. Dostawcą 158 tys. osłon głowy MUKUT jest lokalne przedsiębiorstwo MKU Industries. Wartość kontraktu wynosi 1,7-1,8 mld INR / Zdjęcie: MO Indii

Dotychczasowe osłony uznano za niewystarczająco chroniące głowę żołnierza (dotyczy to modeli osłaniających czoło i tył głowy), ponadto o zbyt dużej masie (do 2,5 kg w zależności od producenta). Nowe hełmy z założenia mają chronić głowę żołnierza przed ostrzałem pociskami kalibru 9 mm z niewielkiej odległości. Nowe konstrukcje mają być wygodniejsze, żołnierze ich używający mają też mieć możliwość posługiwania się środkami łączności.

Nowy hełm MKU Industries typoszeregu MUKUT w pełnym ukompletowaniu / Zdjęcie: MKU Industries

158 tys. nowoczesnych hełmów kompozytowych MUKUT o wartości 1,7-1,8 mld rupii (102-108 mln zł) dostarczy znany hinduski producent MKU Industries z Kanpur. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 2020. Przedsiębiorstwo wytwarza też indywidualne osłony balistyczne na potrzeby lotnictwa, marynarki i wojsk lądowych oraz sprzęt noktowizyjny. Co ciekawe, ma także swój europejski oddział w Niemczech.

Nowe osłony głowy trafią do regularnych pododdziałów armii indyjskiej, w przeciwieństwie do zakupionych ponad dekadę temu izraelskich OR-201 z włókna szklanego, które używane były jedynie przez spadochroniarzy i jednostki specjalne. Nowe hełmy są wykonane z włókna aramidowego w wersji z widocznymi łbami śrub lub bez. Ich masa nie odbiega od standardowych modeli i nie przekracza 1,75 kg dla rozmiaru XL. Przy czym MKU Industries ma w swojej ofercie także model G-Factor o masie czerepu poniżej 1 kg dla rozmiaru S i 1,05-kg dla rozmiaru L.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.