Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy indyjskiej haubicy kal. 155 mm

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 27 stycznia 2017

W Indiach kończą się testy fabryczne ciężkiej haubicy kal. 155 mm (ATAGS, Advanced Towed Artillery Gun System) prowadzone przez agencję rozwoju uzbrojenia (Defence Research and Development Organisation, DRDO). Jej rozwój trwa od 2010, a testy rozpoczęto w 2015. Teraz prototypy haubicy mają zostać przekazane wojskom lądowym. Armia ma rozpocząć próby latem br.

Wczoraj dwa prototypy ATAGS zademonstrowano podczas porady z okazji Republic Day. Testy fabryczne indyjskich haubic mają zakończyć się w marcu br. / Zdjęcie: defenceaviationpost.com

Indyjska ciężka (12-tonowa) haubica holowana kal. 155 mm ma lufę o długości 52 kalibrów (nieco ponad 8 m). Może prowadzić ogień w zakresie od -3 do 70o w pionie i +/-25o w poziomie. W trybie intensywnego ognia haubica może wystrzeliwać do 3 pocisków w 15 s, a w trybie normalnym jeden pocisk na minutę. Zasięg ognia wynosi, zależnie od użytej amunicji, 40-50 km. Haubicę obsługuje 8 żołnierzy.

6 prototypów nowej haubicy zostało zbudowanych przez Bharat Forge Group w Puna. Ich produkcja seryjna ma zostać uruchomiona w wytwórni Tata Power SED. Wprowadzenie do uzbrojenia seryjnych haubic jest planowane na 2019, ale niektóre źródła oceniają, że bardziej realny jest rok 2022.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.