Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Inauguracja wspólnego szkolenia

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 31 stycznia 2017

Wczoraj na żagańskim poligonie oddano pierwsze wspólne strzały z czołgów Leopard 2A5 i M1 Abrams, inaugurując tym samym polsko-amerykańskie szkolenie.

Wczoraj w Żaganiu oficjalnie zainaugurowano polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe / Zdjęcie: szer. Natalia Wawrzyniak, 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

W inauguracji szkolenia poligonowego uczestniczyły pododdziały 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i przybyłej przed kilkoma tygodniami do Polski amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (Amerykanie ćwiczą w Żaganiu i Świętoszowie). Wydarzenie na strzelnicy bojowej czołgów Karliki obserwował Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda, a także Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz, ambasador USA w Polsce Paul Jones, zastępca dowódcy wojsk USA w Europie gen. bron. Timothy Ray, dowódca wojsk lądowych USA w Europie gen. bron. Ben Hodges i wielu innych gości.

Uroczystość rozpoczął dowódca 11LDKPanc, gen. dyw. Jarosław Mika, składając meldunek Prezydentowi RP, Andrzejowi Dudzie. - Dzisiaj pod hasłem Atlantic Resolve i odzewem Operation Poland rozpoczynamy proces wspólnego szkolenia 3.Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4. Dywizji Piechoty z Fort Carson w stanie Colorado i jednostek wojskowych podległych 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. - powiedział.

- Niewiele ponad trzy tygodnie temu, rampa pierwszego z trzech statków wiozących nasz sprzęt opadła w porcie w Bremerhaven. Od tamtego czasu zdołaliśmy szybko zebrać w Polsce całą brygadę, błyskawicznie przemieszczając tysiące ludzi i pojazdów. Dziś przeprowadzimy demonstrację działań sił połączonych razem z naszymi przyjaciółmi i sojusznikami, 11. Dywizją Kawalerii Pancernej. – stwierdził po wystąpieniu gen. Miki, dowodzący Żelazną Brygadą, płk Christopher Norrie.

Tego dnia dokonano także uroczystego rozwinięcia sztandarów i proporców 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej i podległych jej batalionów. Uroczystość ta ma miejsce wówczas, gdy jednostka US Army wykonuje swoje zadania poza miejscem stałego pobytu. – Dziś rozwijamy sztandar na znak nie tylko naszej służby, lecz również jako widoczny i wiarygodny wyraz zaangażowania naszego narodu w pomoc naszym sojusznikom. – podkreślił płk Norrie.

Dziś przyjechali nasi sojusznicy, będący symbolem wolności i porządku na świecie, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Sojusznicy, których zapraszaliśmy i na których czekaliśmy. Jako przedstawiciele narodu, jako przedstawiciele Polaków, wielkiej tradycji militarnej polskiego oręża witamy z wielką radością naszych amerykańskich sojuszników, żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych (…), wierząc w to, że ta chwila jest dziejowa, dlatego że następuje zmiana paradygmatów w naszej części Europy i świata. Oznacza to, że przestrzeń sojuszniczego bezpieczeństwa została rzeczywiście, w pełnym tego słowa znaczeniu, rozciągnięta na Polskę. - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W ostatnim punkcie inauguracji wspólnego szkolenia pododdziały polskie i amerykańskie demonstrowały sprzęt, który na co dzień użytkują na poligonach i placach ćwiczeń.

Na podstawie tekstu por. Krzysztofa Gonery,11LDKPanc


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.