Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ekwador nie kupi Super Tucano

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 grudnia 2008

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva poinformował o anulowaniu zamówienia Fuerza Aerea Ecuatoriana (FAE, wojsk lotniczych Ekwadoru) dotyczącego 24 samolotów szkolno-bojowych Embraer EMB-314 Super Tucano.

Zdjęcie: Santiago Rivas / Juana Carlos Cicalesi

Powodem tej decyzji było niespłacenie przez Quito kredytu w wysokości 243 mln USD, jakiego Banco Nacional de Desarrollo Económico y Social (BNDES) udzielił rządowi Brazylii na budowę tamy w Ekwadorze.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa oznajmił 20 kwietnia br., że jego rząd zamierza nabyć brazylijskie samoloty za 261 mln USD. Dotychczas przekazano Brazylijczykom przedpłaty w wysokości 69 mln USD. Reszta należności miała zostać uregulowana dopiero po dostarczeniu ostatniego samolotu.

Pierwsze EMB-314 miały trafić do FAE w kwietniu 2009. Brazylijczycy obiecywali oddać do dyspozycji FAE ostatni samolot nie później niż w 12 miesięcy po przekazaniu pierwszego, natomiast nabywca życzył sobie otrzymywać trzy Super Tucano co miesiąc.

Ostatecznie transakcja nie doszła do skutku, ponieważ rząd Ekwadoru stwierdził, że budowa tamy pociąga za sobą wiele problemów, za które Quito nie zamierza za płacić. Prezydent Rafael Correa postanowił oddać sprawę do Trybunału Międzynarodowego.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa i Juana Carlosa Cicalesiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.