Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holenderskie CV90

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 grudnia 2008

Wczoraj rano zastępca dowódcy holenderskich wojsk lądowych przyjął oficjalnie do służby pierwsze 5 bwp CV90. Łącznie ma ich być 192 egz.

CV90 produkowane są od 15 lat. Znajdują się w wyposażeniu jednostek zmechanizowanych Szwecji (509 egz. najstarszych wersji produkcyjnych), Finlandii (102), Szwajcarii (186 egz.) i Norwegii (104). Holenderskie CV90 są pierwszymi, wyposażonymi w nowe armaty Bushmaster III - wersja szwedzka została uzbrojona w armatę Boforsa kalibru 40 mm, pozostałe wersje eksportowe, w Bushmastery II kalibru 30 mm/ Zdjęcie: MO Holandii

Pojazdy zostały przejęte od agencji zamówień wojskowych DMO, która była odpowiedzialna m.in. za przeprowadzenie testów zdawczo-odbiorczych, poprzedzających włączenie CV90 do służby.

Holendrzy zamówili 184 bwp w szwedzkim BAE Hagglunds, w grudniu 2004. Wartość kontraktu wyniosła 749 mln Euro. Później liczbę wozów zwiększono do 192 egz. Pojazdy występują w dwóch wersjach: podstawowej i dowodzenia. Załogi obu składają się z 3 żołnierzy. Standardowy bwp przewozi 7 żołnierzy desantu, a wersja dowodzenia - 4 osoby.

Wersja holenderska jest najbardziej zaawansowana technicznie, wśród wszystkich wykorzystywanych obecnie modeli CV90. Oznaczona przez nowego właściciela jako CV9035NL, została wyposażona w automatyczną armatę Bushmaster III, kalibru 35 mm, nowe systemy obserwacji nocnej, SKO i urządzenia łączności. Ma także wzmocnione opancerzenie (podstawowa wersja chroni przed ostrzałem pociskami kalibru 14,5 mm).

Przekazanie ostatnich pojazdów przewidziane jest na 2011. Razem z finalizowanymi obecnie dostawami 440 samochodów rozpoznawczych Fennek i planowanymi na lata 2011-2016 dostawami 200 transporterów opancerzonych Boxer, pozwoli to na wymianę większości floty gąsienicowych YPR-765, czyli zmodernizowanych wersji M113, z których najstarsze mają już ok. 30 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.